Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2013, str. 14

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Ludzi Pracy

Zatrzasnęły się drzwi gabinetów ministerialnych, a szeroko otwarły się ramiona Matki

Prawie 20 tys. osób zgromadziła 15 września br. 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybyli przede wszystkim ludzie związani z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Jak co roku, obecna była p. Marianna Popiełuszko, matka bł. ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatora Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę. Na Pielgrzymkę Ludzi Pracy przybył także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przed rozpoczęciem Mszy św. głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - To 31. pielgrzymka, ale pierwsza, na którą przybywamy prosto z wielkich protestów, które przez ostatnie cztery dni odbywały się w Warszawie. Walczyliśmy pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa”, walczyliśmy o prawa pracownicze, o realizację sierpniowych postulatów, które w większości do dzisiaj są aktualne, nawet o niezależne od władzy i pracodawców związki zawodowe, za które ks. Jerzy oddał swoje życie - mówił Piotr Duda. - Nasza pielgrzymka zapoczątkowana ponad 30 lat temu przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę to podziękowanie dla Jasnogórskiej Pani za opiekę nad ludźmi pracy. To tutaj, przed jasnogórskim tronem Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, stoją ludzie zatroskani o swoją przyszłość, o swoje rodziny, przedstawiciele wszystkich zawodów. Chcemy w ten sposób podziękować za Twoją Matczyną opiekę - wyznał.

Reklama

Zebranych powitali: o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, i ks. prał. Jan Iłczyk, sekretarz Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, a koncelebrował bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy. W homilii abp Głódź nawiązał do zakończonych właśnie protestów związkowców w Warszawie. - Wielu z was dziś tu obecnych szło wczoraj ulicami stolicy w tym wielkim pochodzie ludzi pracy, skupionych w związkach zawodowych, uczestniczyło w manifestacjach poprzednich dni, z hasłami: „Więcej wolności dla Polaków”, „Dość lekceważenia społeczeństwa”. Wczoraj także i przedwczoraj zatrzasnęły się drzwi gabinetów ministerialnych. Ale dziś Maryja otwiera przed Wami swoje ramiona, bo jesteście Jej dziećmi. Podjęliście marsz nie z politycznego wyrachowania, nie z pragnienia obalenia rządu, wielotysięczna rzesza związkowców pragnęła dobitnie wyrazić słowami, petycjami, obecnością, że, ich zdaniem, rząd lekceważy społeczeństwo i związki zawodowe, że zerwane zostały wzajemne relacje, zgasł społeczny dialog. Był to także protest przeciwko narzucaniu wspólnocie ludzi pracy decyzji o fundamentalnym znaczeniu dla milionów, pośród nich tej szczególnie bulwersującej, o wydłużeniu czasu pracy - bez pytania o akceptację. Miał uświadomić rządzącym, że polskiej pracy należny jest szacunek i życzliwa troska, a także ukazać prawdę, która dziś jest spychana w cień, w różny sposób wypłukiwana ze zbiorowej świadomości - prawda ta brzmi: to ludzie pracy są solą polskiej ziemi. Ludzie pracy! A jeżeli sól zwietrzeje, czymże ją się solić będzie? I nie byłoby Polski, gdyby nie było polskiej pracy. Bp Ryczan odmówił modlitwę w intencji ludzi pracy za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Organizatorem pielgrzymki był Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”. Oprawę muzyczną przygotowali: orkiestra KWB „Bełchatów” oraz chór parafii św. Jana Ewangelisty z Łodzi.

Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

Pod hasłem: „Miłość nie wybiera, miłość tylko daje...” 14 września odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca osób. Obecni byli duszpasterze głuchoniemych, m.in. ks. Janusz Rosłanowski oraz ks. Artur Stopikowski, a także opiekunowie i wolontariusze. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia tłumaczona była na język migowy.

Legion Maryi

W dniach 13-14 września odbyła się 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi. Spotkanie jest organizowane co roku w pobliżu daty powstania Legionu Maryi na świecie (7 września 1921 r.). Tematem rozważań i zarazem całej pielgrzymki, odbywającej się w Roku Wiary, były słowa: „Legion Maryi wierny nauczaniu i duchowemu dziedzictwu Benedykta XVI”. Przybyli: ks. Janusz Węgrzecki, kierownik duchowy LM w Polsce; ks. Józef Sarzyński, kierownik duchowy Regii pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie; kierownicy duchowi poszczególnych rad i grup w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy oraz sympatycy i zaproszeni goście - w sumie ok. 7 tys. osób. Mszy św. 14 września na Szczycie przewodniczył bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi.

Służby celne, finansowe i skarbowe

Ogólnopolska Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP po raz 17. przybyła 14 września na Jasną Górę. Obecni byli przedstawiciele z kilkudziesięciu Izb i Urzędów Skarbowych, Izb i Urzędów Celnych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz finansowych instytucji Skarbu Państwa. Przybyli również: ks. Marcin Iżycki, dziekan kapelanów Służby Celnej, oraz ks. komandor Leon Szot, kanclerz Kurii Polowej WP, delegat biskupa polowego WP. Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Drozd, krajowy duszpasterz Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-23 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje były selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani

2026-06-26 07:12

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Nula (Anna Kłeczek)/commons.wikimedia.org

Daniel Castellani

Daniel Castellani

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł były trener reprezentacji Polski siatkarzy Argentyńczyk Daniel Castellani - poinformowała tamtejsza federacja. W 2009 roku zdobył z biało-czerwonymi mistrzostwo Europy, prowadził też m.in. kilka polskich klubów.

„Z głębokim smutkiem i żalem Argentyńska Federacja Piłki Siatkowej ogłasza śmierć Daniela Castellaniego w czwartek, 25 czerwca, po długiej walce z ciężką chorobą. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom i bliskim w tym trudnym czasie” - napisano na stronie federacji.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję