Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska – Kazachstan

Wyjątkowy wymiar modlitwy o pokój

W warszawskim hotelu „Victoria” 10 grudnia 2013 r. odbyła się uroczysta gala z okazji święta Republiki Kazachstanu. Na zaproszenie Ambasady na uroczystość przybyli przedstawiciele wielu placówek dyplomatycznych, których siedziby mieszczą się w stolicy naszego kraju, a także reprezentanci świata kultury, sztuki i polityki. Wśród gości byli także Piotr Ciołkiewicz i gdański artysta Mariusz Drapikowski ze Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, które w lipcu ubiegłego roku przekazało do Astany ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu przeznaczony do narodowego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornym.

Gospodarzem świątecznej gali był ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej Yerik Utembayev. W swoim wystąpieniu powitalnym zwrócił on uwagę na różnorodność rozwijających się kontaktów między Kazachstanem a Polską. Podkreślił, że oprócz współpracy w wielu dziedzinach gospodarki, szczególny wymiar międzynarodowych więzi konsekwentnie budowany jest na poziomie kultury, sztuki, a nawet religii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Przykładem tego – podkreślił Yerik Utembayev – jest ołtarz adoracji, wykonany w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzieło, które w ramach propagowania przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace idei troski o pokój pobłogosławił w Watykanie papież Benedykt XVI, a które jest już w archikatedrze w Astanie, natomiast w lipcu 2014 r. będzie zainstalowane w miejscu przeznaczenia, czyli w Oziornym.

W trakcie uroczystości na rozstawionych w poszczególnych salach ekranach wyświetlane były filmy ilustrujące ową wielowątkowość kontaktów Polski z Kazachstanem. Wiele z tych materiałów odnosiło się do wspólnej historii Polaków i Kazachów. Nie ukrywano i tego, że szczególna w tej filmowej mozaice była prezentacja ołtarza adoracji, nazwanego Gwiazdą Kazachstanu.

Bogusław Olszonowicz

Odpowiedź na ankietę papieża Franciszka

Przed synodem na temat rodziny

Odpowiedzi na ankietę papieża Franciszka nt. rodziny trafiły już do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. – Do końca stycznia materiały z diecezji będą opracowywane w Sekretariacie, m.in. przy współpracy Rady ds. Rodziny, a następnie zostaną przesłane do Watykanu – powiedział bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP.

Ankieta papieża Franciszka to kwestionariusz zawierający 39 pytań ujętych w 9 grup tematycznych. Została rozesłana do episkopatów na całym świecie przed III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, zaplanowanym na październik 2014 r. Ankieta nie jest całkiem nową inicjatywą – tego rodzaju kwestionariusze przed Synodem były już w przeszłości rozsyłane, różnica polega na tym, że dotyczyły one konkretnych dokumentów, podczas gdy teraz ten dokument jest w przygotowaniu.

Reklama

Jak wynika z danych zebranych przez KAI, najczęstszą metodą opracowywania kwestionariuszy było przesłanie ankiety do dziekanów, którzy z kolei przekazywali je proboszczom, a ci konsultowali odpowiedzi z osobami świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii lub ruchy religijne.

Cudzysłów

Przy udziale bohaterskiej wiary, gotowości do ofiar i służby oraz miłości społecznej rodzi się sumienie narodowe. Bez sumienia narodowego najbogatsze nawet państwo nie zdoła utrzymać bezpieczeństwa ojczyzny.

*

Gdzie jest krzyż, tam muszą być trudności, kłopoty i przeciwności. Muszą być przykrości, cierpienia, prześladowania i udręki. Wszystko to musi być, bo to wszystko należy do całości zbawienia rodzaju ludzkiego.

*

Bóg jest bliżej nas, niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Polacy za najważniejsze wydarzenie na świecie 2013 r. uznali wybór nowego papieża Franciszka, a jednym z najważniejszych w wymiarze krajowym była dla nich zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zostały sprofanowane dwa obrazy przedstawiające Matkę Bożą i Jezusa Chrystusa, które znajdowały się w kaplicach na Dróżkach Kalwaryjskich sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kard. Franciszek Macharski, 86-letni emerytowany metropolita krakowski, opuścił Szpital Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, w którym przeszedł operację po złamaniu kości udowej. Dalszą część kuracji będzie odbywał w mieszkaniu. Kard. Stanisław Dziwisz prosi o modlitwę za chorego hierarchę.

Auschwitz-Birkenau – były niemiecki obóz koncentracyjny w 2013 r. odwiedziło 1,33 mln osób z całego świata. W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (336 tys. osób), Wielka Brytania (178 tys.), USA (101 tys.), Włochy (71 tys.) a także Niemcy (69 tys.), Izrael (57 tys.), Hiszpania (52 tys.), Francja (47 tys.), Korea Południowa (45 tys.) i Czechy (41 tys.).

Projekt nowelizacji kodeksu pracy zakazujący handlu w niedzielę trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim prawie 114 tys. Polaków. Po zweryfikowaniu podpisów projektem zajmą się parlamentarzyści.

Zmarł Andrzej Turski, znany dziennikarz. Ostatnio pracował w „Panoramie”. Miał 70 lat.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów UE pod względem wydatków na publiczną służbę zdrowia. W tym samym czasie Polacy są na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o wydatki na prywatne ubezpieczenia.

Pijany kierowca zabił w Kamieniu Pomorskim 6 osób. Kierowane przez niego auto wjechało w spacerowiczów. Kierowca miał 2 promile alkoholu we krwi. Grozi mu 15 lat więzienia.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śledczy szukają sprawcy uszkodzenia zabytkowych kapliczek na dróżkach w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

2026-07-24 11:07

[ TEMATY ]

Kościół

Kalwaria Zebrzydowska

Karol Porwich/Niedziela

Wadowiccy śledczy szukają sprawcy uszkodzenia w maju zabytkowych kapliczek na dróżkach w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Waszczuk poinformował w piątek, że sprawcy grozi kara do 10 lat więzienia.

Sanktuarium i dróżki wraz z kapliczkami wokół niego są na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W maju na dwóch zabytkowych obiektach sakralnych ktoś umieścił bluźniercze napisy, w tym o satanistycznym wydźwięku.
CZYTAJ DALEJ

Francja: mija 10 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jacques’a Hamela

2026-07-25 11:39

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

10. rocznica śmierci

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W niedzielę, 26 lipca, przypada dziesiąta rocznica zabójstwa ks. Jacques’a Hamela, który został zamordowany podczas sprawowania Eucharystii w kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray pod Rouen. 85-letni kapłan zginął z rąk dwóch terrorystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim, którzy wtargnęli do świątyni i wzięli obecnych na Mszy św. wiernych jako zakładników - przypomina na łamach Tribune Chrétienne Philippe Marie. Napastnicy zmusili kapłana do uklęknięcia, po czym podcięli mu gardło u stóp ołtarza. Zbrodnia ta została uznana za jeden z najtragiczniejszych zamachów na Kościół we Francji w ostatnich dekadach.

Autor zwraca uwagę, że ks. Jacques Hamel nie był przypadkową ofiarą. Został zamordowany dlatego, że był kapłanem i sprawował Eucharystię. W świetle prawa kanonicznego taki motyw zabójstwa określany jest jako odium fidei - nienawiść do wiary - co stanowi podstawę do uznania męczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Umiera polityczny sens Donalda Tuska

2026-07-25 15:32

[ TEMATY ]

Artur Stelmasiak

Karol Porwich/Niedziela

Straszenie PiS-em, rozliczanie PiS-u i odsuwanie PiS-u od władzy jest głównym sensem politycznego istnienia formacji Donalda Tuska. Podzielony i osłabiony PiS oznaczać może koniec polaryzacji i osławionego duopolu, który może być największym ciosem dla premiera rządu.

Donald Tusk nie może już tak skutecznie straszyć tym, że Polacy muszą na niego głosować, bo ten „straszny” PiS ze „strasznym” Jarosławem Kaczyńskim powróci do władzy. Ta doktryna była skutecznym narzędziem zdobywania władzy od 20 lat istnienia duopolu, czyli hegemoni dwóch partii na polskiej scenie polityczne – Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Osłabiony i podzielony PiS oznacza więc największy problem dla Donalda Tuska. A przecież już teraz notowania rządu są fatalne z poparciem zaledwie 29%. Z drugiej strony, gdy widzimy bark jakikolwiek pomysłów na rządzenie oraz słabość organizacyjno-intelektualną rządu, to należy spodziewać się jeszcze głębszej erozji władzy. Co więcej, twardy antyPiS przestaje być potrzebny bo PiS jest słabszy i podzielony, a pozorna słabość Jarosława Kaczyńskiego sprawia, że umiera prawie cały sens politycznego istnienia Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję