Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. kan. Kazimierz Gniot. Miał 72 lata

We wtorek 2 października w Świdnicy zmarł ks. kan. Kazimierz Gniot, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Pszennie.

[ TEMATY ]

Pszenno

śmierć kapłana

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Kazimierz Gniot

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. kan. Kazimierz Gniot (1953-2025)

ks. kan. Kazimierz Gniot (1953-2025)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 21 kwietnia 1953 r. w Leśnej. Po ukończeniu Technikum Górniczego w Zgorzelcu w 1973 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych 19 maja 1979 r. z rąk bp. Wincentego Urbana otrzymał święcenia kapłańskie.

Swoją drogę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Lubawce (1979–1982). Następnie posługiwał w parafii św. Mikołaja w Wiązowie (1982–1985), św. Jerzego w Dzierżoniowie (1985–1987) oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Niemczy (1987–1990). Pierwszą samodzielną placówką, którą powierzono mu jako proboszczowi, była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Radzikowie, gdzie posługiwał w latach 1990–2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2003 r. został mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja w Pszennie, gdzie przez 21 lat z oddaniem pełnił swoją misję. Kierował wspólnotą aż do czerwca 2024 r., kiedy z powodu choroby przeszedł na emeryturę. Wtedy zamieszkał w świdnickim Domu Księży Emerytów.

Jestem wdzięczny każdemu, kogo spotkałem w ciągu minionych 21 lat pracy duszpasterskiej w Pszennie, którzy razem ze mną podejmowali się wielu dzieł, wspólnie przeżywaliśmy różne wydarzenia. Za każdy dar życzliwości z serca dziękuję.

Podziel się cytatem

 - powiedział podczas pożegnania w czerwcu 2024 roku.

Kapłan przez lata cieszył się życzliwością i zaufaniem wiernych, którzy dziękowali mu za zaangażowanie duszpasterskie i troskę o świątynię.

Ks. kan. Kazimierz Feliks Gniot zmarł 2 października 2025 r. Miał 72 lata, w kapłaństwie przeżył 46 lat. O śmierci kapłana poinformowała Świdnicka Kuria Biskupia. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Pszennie w poniedziałek 6 października 2025 roku o godz. 14.00.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

ŚKB

Klepsydra ks. kan. Kazimierz Feliks Gniot (1953-2025)

Klepsydra ks. kan. Kazimierz Feliks Gniot (1953-2025)

2025-10-02 21:00

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świebodzice. Pogrzeb ks. kan. Jana Mrowcy

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Świebodzice

pogrzeb kapłana

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Jan Mrowca

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Jan Mrowca (1946-2025)

Ks. kan. Jan Mrowca (1946-2025)

Śmierć kapłana zatrzymuje codzienny rytm parafii. Milkną dzwony, a ciszę wypełniają wspomnienia. Tak było w Świebodzicach, gdzie 16 września odbyła się żałobna Msza święta za ks. kan. Jana Mrowcę, który przez 23 lata był proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Mszy świętej żałobnej przewodniczył bp Ignacy Dec. – Nasze lata przemijają jak trawa, a Ty, Boże, trwasz na wieki. Dzisiaj przekazujemy do domu niebieskiego naszego brata, kapłana Jana. Eucharystia jest dziękczynieniem. Dziękujemy za jego serce, które biło miłością do ludzi – powiedział biskup.
CZYTAJ DALEJ

Katastrofa kolejowa w Czechach. Dziesiątki rannych

2025-11-20 10:25

[ TEMATY ]

Czechy

katastrofa kolejowa

dziesiątki rannych

x.com/PolicieCZ

Dwa pociągi zderzyły się w Czechach

Dwa pociągi zderzyły się w Czechach

Około 40 osób zostało rannych, w tym dwie poważnie, w wyniku zderzenia się dwóch pociągów w czwartek rano w pobliżu Czeskich Budziejowic na południu Czech – podały lokalne służby ratownicze. Według Inspekcji Transportu Kolejowego zderzyły się ekspres i pociąg osobowy.

Jak poinformowała rzeczniczka służb ratunkowych Petra Kafkova, do wypadku doszło około godz. 6.20 między miejscowościami Divczice i Zliv, w kraju (województwie) południowoczeskim, na północny zachód od Czeskich Budziejowic. W akcji ratunkowej uczestniczyło kilka zespołów pogotowia, specjalny autobus do przewożenia rannych i poszkodowanych oraz śmigłowiec.
CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań a szkoły katolickie – wyzwania i szanse

2025-11-20 21:02

[ TEMATY ]

szkoły katolickie

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Szkoły katolickie prowadzone przez zgromadzenia zakonne przez dziesięciolecia były nie tylko instytucjami edukacyjnymi, lecz także żywymi zasobnikami powołań — wielu absolwentów internatów zakonnych wkraczało później do nowicjatu czy seminariów. Dziś ten mechanizm traci siłę.

Według najnowszych danych (stan na 1 października 2025 r.) do seminariów zakonnych w Polsce przystąpiło tylko 101 nowych kandydatów, podczas gdy pięć lat temu ich liczba była znacznie wyższa. Łączna liczba kleryków w seminariach zakonnych zmalała do 479 osób, co sprawia, że zgromadzenia prowadzące szkoły stoją przed poważnym ryzykiem utraty duchowej misji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję