Reklama

Niedziela Rzeszowska

XXV Rzeszowski Dzień Papieski

Niedziela Świadectw

2025-10-20 23:43

Natalia Januszczak

Dzień Papieski w Rzeszowie

Dzień Papieski w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stypendyści Fundacji, nazywani często „żywym pomnikiem Jana Pawła II”, uczestniczyli we Mszach Świętych w rzeszowskich parafiach, dzieląc się swoim doświadczeniem wiary i wdzięczności za otrzymane wsparcie. Ich świadectwa można było usłyszeć m.in. w:

● Bazylice oo. Bernardynów,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

● Farze Rzeszowskiej,

● Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej,

● Kościele pw. św. Jadwigi Królowej przy ul. Rejtana,

● Kościele bł. Karoliny Kózkówny,

● Kościele św. Krzyża,

● Kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara,

● Kościele św. Józefa na Staromieściu,

● Kościele Chrystusa Króla,

● oraz w Parafii pw. św. Jana Pawła II na Wilkowyi.

Tego samego dnia odbył się również tradycyjny Różaniec Ulicami Rzeszowa, w który wzięli udział stypendyści Fundacji.

Pielgrzymowanie „Rzeszowskim szlakiem świętych”

W środę, 8 października, odbyła się szkolna edycja pielgrzymki „Pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II – Rzeszowskim szlakiem świętych”. Uczniowie odwiedzili m.in. Farę, Bazylikę oo. Bernardynów, Kościół św. Krzyża, Krzyż Ofiar Komunizmu oraz Ratusz.

Każda grupa otrzymała Kartę Pielgrzyma, na której zbierała pieczątki z kolejnych stacji i wykonywała zadania związane z miejscami kultu. Zwieńczeniem wydarzenia było rozdanie dyplomów i drobnych nagród w Kurii Rzeszowskiej.

Reklama

Edycja otwarta dla wszystkich mieszkańców odbyła się w sobotę, 11 października, w godz. 10:00 –16:00. Trasa obejmowała najważniejsze rzeszowskie świątynie, w tym: Farę, Bazylikę oo. Bernardynów, Katedrę, Kościół św. Jana Pawła II, św. Jadwigi, bł. Karoliny, św. Józefa i MB Saletyńskiej.

Kwesta Papieska na rzecz stypendystów

W weekend 11–12 października stypendyści Fundacji przeprowadzili tradycyjną zbiórkę do puszek na rzecz młodych z niezamożnych rodzin, którzy dzięki stypendiom mogą rozwijać swoje talenty.

Wioska Papieska – radość i wspólnota

Zwieńczeniem obchodów XXV Dnia Papieskiego była Wioska Papieska, która odbyła się w niedzielę, 12 października, w Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

W programie było dużo atrakcji szczególnie dla najmłodszych: quiz o św. Janie Pawle II, malowanie twarzy, dmuchańce, kolorowanki, warsztaty tworzenia bransoletek, warkoczyki syntetyczne, test zapachu czy kiermasz kremówek.

XXV Dzień Papieski to nie tylko czas modlitwy i refleksji nad dziedzictwem Jana Pawła II, ale również okazja do budowania żywej wspólnoty – pełnej wiary, nadziei i wdzięczności. Jak co roku, Rzeszów po raz kolejny pokazał, że słowa Papieża Polaka są wciąż żywe w sercach mieszkańców miasta.

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć sposobów, dzięki którym św. Jan Paweł II na zawsze zmienił Kościół katolicki i świat

2025-10-24 09:27

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Vatican Media

W związku z obchodzonym 22 października liturgicznym wspomnieniem św. Jana Pawła II anglojęzyczna Katolicka Agencja Prasowa CNA przedstawiła w tym dniu „5 sposobów (ways)”, dzięki którym polski papież zmienił, jej zdaniem, na zawsze Kościół katolicki i świat. Zmiany te dotyczyły spraw zarówno ściśle religijnych: liczby beatyfikacji i kanonizacji, odnowy Kościoła w Afryce, jak i bardziej ogólnych, a nawet politycznych - wkładu w obalenie komunizm w Europie i nowego podejścia do podróży papieskich.

Na pierwszym miejscu agencja wymieniła udział papieża Wojtyły w upadku komunizmu w Europie Wschodniej w 1989 roku. Oficjalny biograf papieża George Weigel, który przez dziesięciolecia opisywał jego spotkania z przywódcami politycznymi, zauważył, że wpływ Jana Pawła II na świat polityki był ogromny. Najlepiej widać go w tym, jak jego zaangażowanie we współpracę z przywódcami światowymi pomogło doprowadzić do upadku Związku Sowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Polska znów żyje emocją

2025-10-24 21:12

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Nie ta dobra, która popycha wspólnotę do wysiłku i dojrzałych decyzji; to emocja rozpędzona, lepka, obliczona na krótkotrwały efekt. Najpierw premier rozgrzewa tezę o rzekomych podsłuchach wobec jego rodziny. Potem zaprzyjaźnione media niosą ostrą, personalną dramaturgię – spór, insynuacje, mocne epitety. Wreszcie, w dniu konwencji opozycji, wraca narracja tragiczna, która z definicji unieważnia chłodną dyskusję.

"Kilka minut temu odebrałam ubranie Pawła – to, w którym został zamordowany. Po prawie siedmiu latach zwrócił mi je sąd. Całe przesiąknięte Jego krwią. A w tym samym dniu słyszę, że Jarosław Kaczyński wystawia Kurskiego jako „wyzwoliciela mediów”. Świat potrafi być okrutnie bezczelny. Zatrzymam się tu, zanim pozwolę, by mój ból zamienił się w nienawiść" - pisze Magdalena Adamowicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję