Reklama

Głos z Torunia

Grudziądz-Tarpno

Piknik ekologiczny

Niedziela toruńska 29/2015, str. 3

[ TEMATY ]

piknik

Wiesław Kozłowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu-Tarpnie od 5 lat organizuje Pikniki Ekologiczne – „Zdrowie ze św. Hildegardą”. Tegoroczny odbył się 28 czerwca. Tradycyjnie już spotkanie zorganizowano na terenie przykościelnym i w ogrodzie.

Wcześniej organizowane pikniki pozwoliły parafianom zasmakować w dobrodziejstwach zdrowego stylu życia i zdrowej kuchni. Poznano właściwości orkiszu i miodu. W tym roku w roli głównej wystąpiły zioła i ziołolecznictwo. Na zaproszenie proboszcza ks. kan. Zbigniewa Gańskiego na piknik przybyli znawcy leczniczych roślin, zakonnicy z Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego z Warszawy, zwani bonifratrami: br. Jan z Dukli i br. Sadok oraz pracujący z nimi Katarzyna Ciemięga i Marcin Fiederowicz. Bonifratrzy posiadają ogromną wiedzę i wielowiekowe doświadczenie w zakresie stosowania ziół. Na pikniku nie zabrakło słowa braci popularyzującego ziołolecznictwo, szczególne jednak zainteresowanie wzbudziły przywiezione przez zakonników książki, produkty ziołowe i lecznicze mieszanki. W czasie pikniku nie mogło zabraknąć Mieczysława Babalskiego z „Ekolandu”, który tradycyjnie raczył słuchaczy ciekawą opowieścią o orkiszu i innych cudownych darach natury oraz ich zdrowotnych właściwościach. Obecny był również Edward Kochman z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu. Na stoiskach można było znaleźć – poza ciekawymi roślinami i ziołami – miód i produkty pszczele. Grochówka, ciasta i ciasteczka – także upieczone z orkiszu – czyniły piknik smakowitym. Mocnym akcentem spotkania był koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Lubawy. Podobnie jak w latach poprzednich spotkanie poprowadzili Katarzyna Laskowska-Furman i Krzysztof Czechowski. Dołączył do nich Karol Kosik i tak zawiązana sekcja wokalno-muzyczna bawiła parafian śpiewem i muzyką.

Nad piknikiem czuwał ks. kan. Gański oraz św. Hildegarda (w tej kostiumowej roli Teresa Pułka), która była aż tak autentyczna, że uczestnicy pikniku pozdrawiali ją z nabożeństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-07-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko - Amerykański Piknik Wojskowy

Pokaz sprzętu i pojazdów wojskowych, quiz wiedzy o USA, pokaz grupy interwencyjnej Służby Więziennej, gdy i zabawy dla dzieci, kurs tańca, zawody w paintball, mechaniczne rodeo – to tylko część atrakcji, które Centrum Historii Zajezdnia zaplanowało na nadchodzący weekend.

Tematem przewodnim Polsko-Amerykańskiego Pikniku Historycznego będzie historia udziału amerykańskich lotników w wojnie polsko-bolszewickiej.
CZYTAJ DALEJ

Popielec w naszej diecezji

2026-02-16 20:00

[ TEMATY ]

Popielec

Środa Popielcowa

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Celem wielkopostnych praktyk jest gotowość serca na przyjęcie Bożej miłości – podkreślił pasterz diecezji

Celem wielkopostnych praktyk jest gotowość serca na przyjęcie Bożej miłości – podkreślił pasterz diecezji

Najbliższa środa 18 lutego 2026 to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Pokutny gest posypania głów popiołem rozpoczyna czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane we wszystkich parafiach diecezji.

Celebracje Środy Popielcowej z udziałem biskupów:
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: Niech czas Wielkiego Postu zbliży nas do Chrystusa

2026-02-17 08:26

BP KEP

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

Niech ten czas stanie się dla nas okazją do ponownego zbliżenia się do Chrystusa - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji rozpoczynającego się w Środę Popielcową, 18 lutego, Wielkiego Postu.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby w czasie Wielkiego Postu odkrywać na nowo miłosierdzie Boże, szczególnie w sakramentach spowiedzi i Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję