Reklama

Włochy

Meeting w Rimini: Leon XIV gościem specjalnym

Wizyta Leona XIV będzie centralnym wydarzeniem tegorocznego Meetingu w Rimini – międzynarodowego spotkania kulturalno-społecznego organizowanego przez środowisko Comunione e Liberazione. Wydarzenie odbędzie się od 21 do 26 sierpnia pod hasłem „Miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy”, zaczerpniętym z „Boskiej Komedii” Dantego. Prezes Fundacji Meeting Bernhard Scholz podkreślił, że encyklika Magnifica humanitas stała się dla organizatorów ważną inspiracją tegorocznych debat.

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Meeting

Rimini

@Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież na Meetingu

Program 47. edycji wydarzenia zaprezentowano w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. „W centrum tegorocznego Meetingu w Rimini będzie wizyta Papieża Leona XIV. Jego udział jest źródłem wielkiej radości” – powiedział Bernhard Scholz.

Spotkanie z Leonem XIV zaplanowano na 22 sierpnia od godz. 15. Godzinę później Papież zabierze głos w specjalnie przygotowanym audytorium na 10 tys. miejsc. Jego przemówienie będzie można śledzić równocześnie we wszystkich salach na terenie targów. Leon XIV odwiedzi także pawilony Meetingu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracja encykliką

Scholz zaznaczył, że hasło zaczerpnięte z ostatniego wersu „Boskiej Komedii” koresponduje z pierwszą encykliką Leona XIV. „W encyklice Magnifica humanitas Ojca Świętego znalazło ono wielkie umocnienie, zaskakujące pogłębienie i ważne poszerzenie horyzontu” – powiedział.

Prezes Fundacji Meeting wskazał, że podczas wydarzenia powrócą tematy szczególnie obecne w refleksji Papieża: godność człowieka, sens pracy i badań oraz potrzeba komunikacji, która wzmacnia relacyjny wymiar osoby.

Rany i pojednanie

Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 sierpnia i będzie poświęcone ranom terroryzmu oraz drodze dialogu. Świadectwo złożą dwie kobiety dotknięte tą samą tragedią z dwóch różnych stron: Roseline Hamel, siostra ks. Jacquesa Hamela zamordowanego w Saint-Étienne-du-Rouvray w 2016 r., oraz Nassera Kermiche, matka jednego z zamachowców.

Reklama

W programie znajdą się także debaty o polityce, gospodarce, kulturze, dialogu religijnym, wojnach, pokoju i wyścigu zbrojeń. Udział zapowiedzieli m.in. kard. Matteo Maria Zuppi, kard. Pierbattista Pizzaballa, kard. José Tolentino de Mendonça, kard. Claudio Gugerotti i kard. Jean-Paul Vesco.

Ludzie Kościoła i świata

W Rimini obecni będą także m.in. bp Pawło Honczaruk z diecezji charkowsko-zaporoskiej, bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej, o. Francesco Ielpo, kustosz Ziemi Świętej, ks. Gabriel Romanelli, proboszcz parafii św. Rodziny w Gazie, oraz o. Joseph L. Farrell, przeor generalny augustianów.

Wśród tematów znajdą się również nauka, sport i kultura. Organizatorzy zapowiadają ponad 150 spotkań z udziałem około 500 prelegentów z Włoch i z zagranicy, 13 wystaw oraz 13 spektakli.

Skala wydarzenia

Meeting zajmie ponad 140 tys. metrów kwadratowych terenów targowych w Rimini, czyli o 16 proc. więcej niż w 2025 r. Ważną rolę odegra ponad 3 tys. wolontariuszy z Włoch i zagranicy. Większość z nich to ludzie młodzi – 58 proc. ma mniej niż 30 lat. Wydarzenie będzie otwarte codziennie do północy, a wstęp pozostanie bezpłatny.

2026-07-09 17:56

Oceń: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV pojedzie do San Marino i Rimini

Ojciec Święty uda się 22 sierpnia 2026 z wizytą duszpasterską do Republiki San Marino oraz do Rimini. Informację podała Prefektura Domu Papieskiego, podkreślając, że papież przyjął zaproszenie Kapitanów Regentów Republiki: Matteo Rossiego i Lorenza Bugliego.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, Leon XIV odwiedzi San Marino w godzinach przedpołudniowych. Będzie to jedna duruga wizyta papieska w jednej z najmniejszych państw Europy podczas nowego pontyfikatu. Przypomnijmy, że Papież odwiedził już Monako 28 marca.
CZYTAJ DALEJ

„Odzyskany” od dziś w kinach. „Po wyjściu z kina ciężko było dojść do siebie” – tak reagują widzowie po seansach

2026-08-14 18:25

[ TEMATY ]

film

Rafael Film

Kadr z filmu Odzyskany – Janek z ojcem, Filip Gurłacz i Andrzej Mastalerz

Kadr z filmu Odzyskany – Janek z ojcem, Filip Gurłacz i Andrzej Mastalerz

„Po wyjściu z kina ciężko było dojść do siebie”, „film, który na długo zostaje w głowie”, „prawdziwe kino, prawdziwe życie” – takie opinie pojawiają się po przedpremierowych pokazach „Odzyskanego”. Pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego od dziś, 14 sierpnia, można oglądać w kinach w całej Polsce. Film o uzależnieniu, rodzinnych ranach i przebaczeniu szczególnie mocno porusza widzów tym, że mimo trudnej historii pozostawia miejsce na nadzieję.

„Niesamowity film, po wyjściu z kina ciężko było dojść do siebie, brakowało słów, a łzy leciały ciurkiem... Prawdziwe kino, prawdziwe życie” – napisał jeden z widzów po seansie.
CZYTAJ DALEJ

Najwyższe na świecie figury Maryi

2026-08-14 20:55

[ TEMATY ]

Maryja

figura

pexels.com

Jutro w polskiej wsi Konotopie zostanie poświęcona ogromnych rozmiarów figura Matki Bożej Miłosiernej. Monument ma ponad 55,6 metrów wysokości. Sama figura mierzy 40,6 metra, a jej podstawa w kształcie korony - 15 metrów. Tym samym będzie to najwyższy tego typu pomnik w Europie.

Dotychczas (od 2003 roku) najwyższą na naszym kontynencie była 31-metrowa figura Świętej Bogurodzicy w bułgarskim mieście Chaskowo. Tuż za nią plasowała się 30-metrowa statua Matki Bożej Najświętszego Serca w pobliżu miasteczka Miribel koło Lyonu, we Francji, zbudowana w latach 1938-1941.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję