Reklama

Wsparcie dla rodzin

W marcu rozpoczęło działalność Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Będzie pomagać rodzinom, dzieciom oraz wszystkim osobom potrzebującym. "Już pierwszego dnia mieliśmy petentów" - cieszy się ks. dr Andrzej Cieślik, dyrektor Centrum, a zarazem diecezjalny duszpasterz rodzin. Centrum posiada kościelną osobowość prawną, mieści się w Sosnowcu przy ul. Skautów 1 (budynek plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu) i zatrudnia 9 pracowników - specjalistów z dużym doświadczeniem w swoich dziedzinach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł stworzenia diecezjalnego centrum powstał dawno. Gorzej było z realizacją. Brakowało funduszy i odpowiedniego miejsca. "Jednak życie napisało scenariusz, a właściwie Pan Bóg, bo tylko ateiści wierzą w przypadek - podkreśla ks. Cieślik - więc z powstaniem ośrodka było tak. Do proboszcza ks. Edwarda Darłaka zwróciła się absolwentka Studium Życia Rodzinnego z pytaniem, czy nie widziałby potrzeby otwarcia parafialnej poradni rodzinnej. On z kolei zaprosił mnie na rozmowę. Okazało się, że parafia dysponuje większą liczbą pomieszczeń, które nie są zagospodarowane. Stąd do realizacji pomysłu o stworzeniu centrum pomocy rodzinie było bardzo blisko. Po przeprowadzeniu koniecznych remontów i adaptacji pomieszczeń na gabinety dla poszczególnych specjalistów placówka może świadczyć nieodpłatnie swoje usługi" - opowiada dyrektor Centrum.
Na mocy decyzji bp. Adama Śmigielskiego SDB działalność Centrum będzie finansowana z pieniędzy pochodzących z Funduszu Obrony Życia, na który składają się ofiary wiernych złożone na tace we wszystkich kościołach w czasie Pasterki w Boże Narodzenie. W statucie Centrum jest także mowa o tym, że może się starać pozyskiwać pieniądze od sponsorów kościelnych i pozakościelnych. Dyrektor chciałby również, aby placówka włączała się w konkretne programy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, starając się o dofinansowanie z budżetu samorządu terytorialnego.
Ale na razie budżet nie pozwala na stworzenie płatnych etatów dla specjalistów. Mimo to udało się pozyskać do współpracy bardzo dobrych fachowców. Oprócz diecezjalnego duszpasterza rodzin udzielaniem porad będzie zajmować się 2 psychologów, 2 pedagogów, 2 specjalistów od terapii uzależnień i 2 nauczycieli naturalnych metod planowania rodziny. Są to osoby, które posiadają przynajmniej wyższe wykształcenie, a często dodatkowe studia podyplomowe w zakresie swojej działalności. W większości są to także praktycy, którzy podobną działalność prowadzili bądź prowadzą zawodowo.
Centrum będzie także pomagać parafiom w przeciwdziałaniu takim trendom kulturowym, jak laicyzacja czy liberalny model życia. "Ta działalność nie może się ograniczyć tylko do pisania protestów, manifestowania swoich poglądów. Musimy bardziej skierować naszą aktywność na duszpasterstwo, czyli budowanie właściwej wizji małżeństwa i rodziny u tych, którzy są w Kościele, a jeszcze bardziej u tych, którzy są na jego obrzeżach. Będziemy więc szeroko informować, o tym co Kościół mówi na temat małżeństwa i rodziny, dlaczego taka wizja jest dobra i że po prostu sprawdza się w życiu"- mówi ks. Cieślik.
Wszelkie informacje na temat pracy Centrum można uzyskać pod numerem telefonu duszpasterstwa rodzin - (0-32) 269-51-70.

W kolejnych numerach Niedzieli znajdziecie państwo więcej informacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież spotkał się z ofiarą nadużyć w katolickiej szkole z Irlandii

2026-02-03 07:50

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Leon XIV przyjął w poniedziałek na audiencji Irlandczyka Davida Ryana, który 40 lat temu był ofiarą nadużyć w katolickiej szkole w Dublinie - podał wieczorem portal Vatican News. Ofiarą wykorzystywania był także brat mężczyzny, zmarły w 2023 roku.

Mówiąc o spotkaniu z papieżem mężczyzna powiedział watykańskim mediom: - Było mu przykro, gdy słuchał o moich cierpieniach, o cierpieniach mojej rodziny i innych ofiar, którzy jeszcze tego nie zgłosiły.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Mariusz Bakalarz do parlamentarzystów: „Nie wolno politykom i polityce partyjnej regulować tego, co jest sferą naszej wiary”

2026-02-03 07:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlamentarzyści

Karol Porwich/Niedziela

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek

Tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego, do Sanktuarium Narodowego w Częstochowie przybyli politycy, uczestniczący w 37. Pielgrzymce Parlamentarzystów na Jasna Górę. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Andrzeja Sikorskiego, krajowego duszpasterza parlamentarzystów. Homilię wygłosił prezes Instytutu Niedziela i redaktor naczelny portalu niedziela.pl ks. Mariusz Bakalarz. Pielgrzymi znaleźli również czas i odwiedzili gościnne progi redakcji tygodnika Niedziela.

Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela, od zawsze jest miejscem otwartym dla wszystkich, a szczególnie tych, którzy podzielają wartości katolickie i chcą o nich rozmawiać. Już prawie 100 lat temu doskonale rozumiał to pierwszy biskup częstochowski, ks. Teodor Kubina, który powołał do życia tygodnik Niedziela. Kapłan był wielkim społecznikiem, prekursorem katolickiej nauki społecznej zatroskanym o rzeczywistość szeroko pojętej polityki. Pragnął aby była przesiąknięta duchem Ewangelii i zapatrzona w Chrystusa. Tygodnik Niedziela łączy różne środowiska. Będąc głosem wielkiej „rodziny” skupionej wokół czasopisma, nieprzerwanie chce bronić jej świętych spraw.
CZYTAJ DALEJ

Episkopat Austrii utworzył grupę roboczą „Sztuczna inteligencja”

2026-02-03 16:38

Adobe Stock

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

Konferencja Biskupów Austrii powołała grupę roboczą, której zadaniem będzie omówienie podejścia Kościoła katolickiego w Austrii do sztucznej inteligencji. Decyzja o jej powołaniu zapadła na listopadowym zebraniu ogólnym.

Interdyscyplinarnej grupie przewodniczy biskup Hermann Glettler z Innsbrucka. Jej członkowie pochodzą ze wszystkich diecezji i zakonów. W komunikacie dla mediów poinformowano, że celem grupy roboczej jest wykorzystanie synergii na szczeblu austriackim oraz omówienie kwestii prawnych i etycznych, a także perspektyw praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji dla Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję