Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma prawa do aborcji

Polska i 31 innych krajów podpisały Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego. Sygnatariusze zgodzili się, że w prawie międzynarodowym nie ma prawa do aborcji. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. Gospodarzami wideokonferencji byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych Alex Azar. Dokument podpisali m.in. przedstawiciele Brazylii, Egiptu, Węgier, wielu krajów afrykańskich i z Bliskiego Wschodu.

Catholic Register

Do schizmy nie dojdzie?

Czy niemieccy hierarchowie dążący do interkomunii doprowadzą do schizmy i powstania Kościoła narodowego? Papież Franciszek niedawno spotkał się w tej sprawie z nuncjuszem apostolskim w Niemczech. Zdaniem kilku wybitnych niemieckich kardynałów, m.in.: kard. Gerharda Ludwiga Müllera, kard. Paula Cordesa i kard. Rainera Woelkiego, do schizmy raczej nie dojdzie. Kościół w Niemczech potrzebuje odnowy, ale musi to być odnowa wiary, a nie nauczania czy dyscypliny kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arab News

Nie wszystkim się podoba

Reklama

Postanowieniem Ojca Świętego 10. łacińskim patriarchą Jerozolimy został abp Pierbattista Pizzaballa, dotychczasowy administrator apostolski patriarchatu. Decyzja papieża nie spodobała się wszystkim zainteresowanym. Dlaczego? Chodzi o narodowość nowego patriarchy. Jest on Włochem, a nie Arabem, i część arabskich chrześcijan kręci na tę nominację nosem, widząc w niej nawet przejaw „religijnego kolonializmu”. Druga część arabskich chrześcijan nie widzi w narodowości nowego patriarchy specjalnego problemu, wskazując, że Kościół lokalny w Jerozolimie jest wyjątkowy, że ma charakter powszechny, bo troską duszpasterską obejmuje nie tylko blisko 300 tys. miejscowych chrześcijan, ale także miliony pielgrzymów z całego świata. Podkreślają oni również, że abp Pizzaballa sprawdził się już jako administrator – przejął zarządzanie w bardzo trudnym momencie, z długiem wynoszącym 100 mln dolarów, który w znacznej mierze udało mu się zredukować.

CNA

Nowi barbarzyńcy

Do niewyobrażalnych aktów wrogości wobec chrześcijaństwa dochodzi w ostatnim czasie w Chile. Kościoły i miejsca kultu były już wcześniej obiektem ataków, które obecnie przybrały na sile i doszło do podpalenia dwóch kościołów w stolicy państwa – Santiago. Świątynie te należą do najstarszych w mieście. Zostały tak mocno uszkodzone przez ogień, że prawdopodobnie nie uda się ich wyremontować.

Do podpaleń doszło w trakcie ulicznych walk między protestującymi a policją. Protestujący wyrażali frustracje związane z rosnącymi kosztami życia i niezadowalającą sytuacją w kraju, a w tle było referendum konstytucyjne. Początkowo pokojowa manifestacja szybko przerodziła się w krwawą bójkę na ulicach. W jej trakcie manifestanci, wśród których obecni byli przedstawiciele komunistów, podpalili dwa kościoły – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka. Pożar wywołał radosne okrzyki zgromadzonego tłumu – można to zobaczyć w mediach społecznościowych. Atak potępili chilijscy biskupi i wyrażający z nimi solidarność biskupi z całej Ameryki Łacińskiej.

Terra Santa

Stracili środki do życia

Branża pielgrzymkowa i turystyczna to jedna z największych ofiar epidemii COVID-19. W Ziemi Świętej pielgrzymów nie widziano od marca, a gospodarka Palestyńczyków w dużym stopniu zależy od napływu pątników. Jeszcze bardziej uzależnieni od niej są arabscy chrześcijanie. W Betlejem np. 70% wszystkich chrześcijańskich rodzin utrzymuje się dzięki pielgrzymom, ich brak oznacza więc brak środków do życia. Paradoksalnie kryzys został pogłębiony przez przeżywany od 2017 r. boom pielgrzymkowy – odwiedzających ziemię Jezusa przybywało. Palestyńczycy otwierali nowe hotele, miejsca noclegowe, nowe restauracje i sklepy. Większość tych inwestycji była sfinansowana dzięki kredytom. Banki dawały je chętnie, bo uznawały te inwestycje za pewne. Koronawirus jednak wszystko zmienił i teraz ludzie martwią się o to, jak przeżyć do pierwszego, a mają jeszcze do spłacenia kredyty. Na dodatek perspektywy, że coś w tym sektorze się ruszy, są wyjątkowo odległe. Większość analityków jest zgodna, że pielgrzymów najwcześniej można się spodziewać po połowie 2021 r.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w trawie

2026-08-11 20:35

[ TEMATY ]

profanacja

Hostia

Adobe Stock

Do poważnego i bolesnego dla społeczności aktu doszło w kościele San Giorgio in Conca, należącym do parafii Santa Maria di Nazareth w Montalbano (Włochy) - informuje portal newsrimini.it.

W piątek, 7 sierpnia, odkryto, że tabernakulum zostało zerwane i usunięte, a konsekrowane hostie znaleziono rozrzucone w otaczającej kościół zieleni. Alarm został natychmiast podniesiony, a karabinierzy z posterunku Cattolica wszczęli pełne śledztwo w sprawie incydentu.
CZYTAJ DALEJ

Ogromne zainteresowanie papieską Mszą św. w Paryżu. W jeden dzień 200 tys. zgłoszeń

2026-08-11 13:22

[ TEMATY ]

Paryż

ogromne

zainteresowanie

papieską

Mszą św.

200 tys. zgłoszeń

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Ponad 200 tys. osób zgłosiło się w ciągu kilku godzin na Mszę św. z papieżem Leonem XIV, która odbędzie się 26 września na Polach Elizejskich w Paryżu. W tym samym czasie wyczerpano limit 80 tys. miejsc na czuwanie młodzieżowe z udziałem Ojca Świętego, zaplanowane dzień wcześniej na Stade de France.

Rejestracja na oba wydarzenia rozpoczęła się 10 sierpnia w południe na specjalnym portalu uruchomionym przez archidiecezję paryską. Już po ośmiu godzinach organizatorzy poinformowali o wyczerpaniu miejsc na czuwanie. Utworzono listę rezerwową, na którą mogą trafić osoby, dla których zwolnią się miejsca w związku z rezygnacjami lub usunięciem podwójnych zgłoszeń.
CZYTAJ DALEJ

Nietypowy telefon z NASA. Agencja będzie obserwować zaćmienie słońca z XII-wiecznego kościoła

2026-08-12 09:40

[ TEMATY ]

Kościół

agencja

NASA

zaćmienie Słońca

XII‑wieczny

nietypowy telefon

Adobe Stock

NASA będzie obserwować zaćmienie słońca z XII-wiecznego kościoła

NASA będzie obserwować zaćmienie słońca z XII-wiecznego kościoła

12 sierpnia 2026 r. całkowite zaćmienie Słońca będzie szczególnie dobrze widoczne w Hiszpanii. W związku ze zjawiskiem do kraju przybywają liczni turyści, a hotele w wielu miejscowościach są w pełni zarezerwowane.

Nietypowe centrum obserwacyjne powstało w Villalibado, niewielkiej, niegdyś opuszczonej wiosce w Kastylii, około 50 km na północny zachód od Burgos. NASA oraz Exploratorium z San Francisco wybrały miejscowy XII-wieczny kościół Chrystusa Odkupiciela jako bazę do obserwacji i transmisji zaćmienia na cały świat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję