Reklama

Niedziela Sandomierska

Przywrócą dawny blask

Zespół dworski w Bielinach doczekał się decyzji o remoncie. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku.

Niedziela sandomierska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

remont

restauracja

Ks. Wojciech Kania

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odremontowanym dworze prowadzona będzie działalność kulturalno-edukacyjna. Projekt przewiduje, że będą miały w nim miejsce wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania integracyjne oraz szkolenia związane z zarządzaniem kulturą i zwiększeniem kompetencji kadry instytucji kultury. W pomieszczeniach odremontowanego dworu planowane jest również stworzenie muzealnej wystawy kultury dworskiej. Przybliży ona życie rodów szlacheckich, które władały bielińskimi ziemiami i zostawiły po sobie trwały ślad w historii lokalnej.

– Dwór i park dworski w Bielinach w gminie Ulanów to niezwykłe miejsce. To miejsce urokliwe, historyczne. Stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od czasu, gdy dwór stał się własnością gminy, staraliśmy się o pieniądze na remont zabytku i odnowę parku. Udało się połączyć wszystkie te zamierzenia w projekcie złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla Stanisław Garbacz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki projektowi „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” wyremontowany zostanie dwór, przeprowadzona renowacja parku, a przez to poszerzy się oferta kulturalna gminy. W ramach prac zostanie wyremontowany budynek dworu, przeprowadzone będą prace pielęgnacyjne drzewostanu parku, wybudowane alejki oraz mała architektura i oświetlenie.

Koszt remontu w zespole dworskim opiewa na kwotę 5,6 mln zł.

Podziel się cytatem

Reklama

– Przygotowanie projektu wymagało dużo pracy, dlatego cieszę się, że został doceniony i decyzją wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. A konkurencja była duża, bo wartość złożonych projektów ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru pulę środków. Niezmiernie cieszy mnie, że ten zabytkowy obiekt odzyska dawny blask i wraz z pięknym parkiem będzie służył lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję mieszkańcom gminy Ulanów – mówił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Całość prac opiewa na kwotę ponad 5,6 mln zł., z tego 4,8 mln zł. udało się pozyskać z Funduszy Norweskich. Projekt realizowany będzie przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie i Gminne Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”.

Wieś Bieliny powstała przy dawnej przystani rzecznej na Sanie. Z kroniki Jana Długosza możemy się dowiedzieć, że pierwszymi jej właścicielami był ród Jaguszowskich herbu Hadbank. W XVII wieku wieś należała już do Stanisława Ulińskiego, który był podczaszym Ziemi Przemyskiej oraz założycielem niedalekiego miasta Ulanowa. Kolejnymi właścicielami Bielin, jeszcze w tym samym wieku, został ród Mniszchów. To dzięki ich staraniom wybudowano dwór datowany na XVII wiek, wokół którego był rozległy park z rzadkimi drzewami oraz zbiornikami wodnymi. W kolejnych latach posiadłość zmieniała właścicieli, którzy ją zaniedbywali. Dopiero ostatni przedwojenny właściciel dóbr bielińskich, książę Włodzimierz Czartoryski, doprowadził do odbudowy dworu.

Do zabudowań kompleksu dworskiego należały: czworaki, budynki gospodarcze, stajnie, chlewnie oraz dom zarządcy. Dzięki swojej pracy i gospodarności książę zaskarbił sobie sympatię miejscowej ludności. W czasach okupacji uratował wielu mieszkańców od przymusowych prac. Z obawy przed armią czerwoną rodzina Czartoryskich musiała opuścić Bieliny. Ich majątek przejęło państwo, a w dworze utworzona została szkoła podstawowa mieszcząca się w nim do 1964 r.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Renowacja Pałacu na Wodzie na ukończeniu

Niedziela legnicka 34/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Krzeszów

remont

restauracja

Fundacja EPB

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Kończą się prace restauratorskie w Letnim Pawilonie na Wodzie w Betlejem, nieopodal krzeszowskiego sanktuarium. To niezwykłe miejsce związane z historią cystersów, które warto odwiedzić.

Wyjątkowe dzieła mistrzów baroku wymagały pilnych prac konserwatorskich. W 2015 r. remont przeszła elewacja. W tym roku dobiegają końca prace konserwatorskie malowideł.
CZYTAJ DALEJ

Płock: W diecezji powstanie pierwsze w Polsce sanktuarium św. Józefa Moscatiego

2026-06-25 15:02

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, należącej do diecezji płockiej, 8 sierpnia ustanowione zostanie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Józefa Moscatiego. Uroczystości przewodniczył będzie kard. Konrad Krajewski - poinformowała w czwartek kuria diecezjalna.

Józef (Giuseppe) Moscati (1880-1927) to znany z głębokiej wiary włoski lekarz i naukowiec, który szczególnie angażował się w niesienie pomocy ubogim. Został beatyfikowany w 1975 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany w 1987 r. przez papieża św. Jana Pawła II. Był pierwszym współczesnym lekarzem wyniesionym na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/ Zderzenie pociągów w Białośliwiu; ruch kolejowy wstrzymany

2026-06-25 20:41

[ TEMATY ]

Wielkopolska

zderzenie pociągów

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Po godz. 18 w pobliżu stacji Białośliwie doszło do zderzenia dwóch pociągów – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz. Według najnowszych informacji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jedna osoba została ranna. Ruch kolejowy jest wstrzymany.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz, zgłoszenie o zdarzeniu służby odebrały o godz. 18.04. Rzecznik ponformował, że „kilka osób zostało poszkodowanych, trwa triaż”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję