Wikariusz generalny naszej diecezji w żywieckim amfiteatrze przewodniczył uroczystej inauguracji roku formacyjnego. Do amfiteatru pod Grojcem 11 września przyjechało około 800 osób – przedstawicieli różnych grup i wspólnot razem z rodzicami, duszpasterzami i katechetami.
Ksiądz Studenski w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych przywołał w kazaniu postać kard. Stefana Wyszyńskiego, jako przykład oparcia życia na Bogu i wykorzystania każdej minuty. – Jeżeli chcecie, żeby wasze życie było tak udane, postawcie Jezusa na pierwszym miejscu, a na wszystko inne będzie czas – zachęcał. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Podczas liturgii podziękowano dekanalnym duszpasterzom młodzieży oraz dekanalnym duszpasterzom służby liturgicznej.
W imieniu bp. Romana Pindla szczególne podziękowania adresowano do ks. Piotra Hoffmanna, który przez 7 lat pełnił posługę diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Przedstawiony został także jego następca – ks. Kamil Kuchejda. Diecezjalnym Koordynatorem Światowych Dni Młodzieży biskup mianował ks. dr. Andrzeja Wołpiuka, a funkcję zastępcy duszpasterza służby liturgicznej ołtarza powierzył ks. Jakubowi Kulińskiemu. Podczas inauguracji odbył się też obrzęd pobłogosławienia nowych animatorek Ruchu Światło-Życie. Spotkanie młodych zakończył ewangelizacyjny koncert zespołu Ahawa ze Skoczowa.
– Odczuwam wielką radość z obecności wszystkich, którzy do Żywca przyjechali. Widać było zaangażowanie młodych i pragnienie przebywania razem – podsumował ks. Kuchejda inauguracyjne spotkanie. W kwestii planów na najbliższy rok formacji mianowany w połowie sierpnia nowy duszpasterz młodzieży podkreślił, że wiele zależeć będzie od sytuacji pandemii. – Chcemy odnaleźć się w każdej sytuacji, dostosowując działania duszpasterskie do tego, co będzie się działo. Największym pragnieniem na najbliższy rok jest stabilizacja i powrót do tego, co było filarami duszpasterstw młodzieży sprzed pandemii – tłumaczył wyliczając m.in. diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży, które decyzją papieża wyznaczono na Uroczystość Chrystusa Króla.
Rozważajcie, czy jesteście „ludźmi dobrej sławy”, czy możecie powiedzieć, żeście są pełni Ducha Świętego i mądrości oraz wiary i pogłębionej modlitwy – powiedział bp Roman Pindel do siedmiu kleryków, którzy zostali wyświęceni na diakonów.
Eucharystia z obrzędem święceń sprawowana była 8 maja w żywieckiej w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Razem z biskupami przy ołtarzu stanęli m.in. wychowawcy seminaryjni, proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni. W świątyni modlili się rodzice, przyjaciele i klerycy.
W lutowym numerze miesięcznika „Piazza San Pietro” Leon XIV odpowiada na list mężczyzny, który określa się jako „ateista kochający Boga”. Prawdziwy problem nie polega na wierzeniu lub niewierzeniu w Boga, ale na poszukiwaniu Go — i właśnie w tym tkwi godność oraz piękno naszego życia - przypomina Ojciec Święty.
„Nie może być ateistą ten, kto kocha Boga, kto szuka Go szczerym sercem” - tak Papież Leon XIV odpowiada, cytując św. Augustyna, na list nadesłany do redakcji miesięcznika „Piazza San Pietro”, wydawanego w Watykanie. Autorem korespondencji jest mężczyzna o imieniu Rocco, pochodzący z regionu Reggio Calabria. Ojciec Święty dziękuje czytelnikowi za nadesłane słowa i odpowiada na jego wątpliwość: czy możliwe jest określanie siebie jako ateisty, a jednocześnie kochanie Boga?
Br Maciej z Taize głosi rekolekcje w łódzkiej katedrze
W łódzkiej katedrze - trwają Akademickie Rekolekcje Wielkopostne, które głosi brat Maciej z Taize. W kolejnym dniu rekolekcyjnych spotkań łódzcy żacy wysłuchali konferencji, wzięli udział w adoracji krzyża oraz mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
W rekolekcyjnej nauce brat Maciej zwrócił uwagę słuchaczy na to, że - mamy iść za Jezusem, czyli odpowiedzieć na Jego zaproszenie. To zaproszenie często pojawia się w dolinie, Tam, gdzie jesteśmy. Tam, gdzie wydaje nam się, że ani nie mamy siły, ani ochoty, ani nic ciekawego się nie wydarzy. On jest tam z nami i On nas zaprasza. Mamy przyjąć to zaproszenie. Mamy nie zachowywać swojego życia tylko dla siebie, ale dbać i walczyć o relację z Bogiem i z drugim człowiekiem. Mamy porzucić swoje powierzchowne życie, a odnaleźć to, które czeka na nas w Bogu, który jest w nas. To jest cudowne. To jest nasz sprzęt do wejścia na górę. To jest lista rzeczy, które musimy przygotować, o których mamy myśleć, aby wejść na tą wysoką górę. Jeżeli przyjrzymy się po kolei liście tych rzeczy, które Jezus tutaj mówi nam, Piotrowi, to możemy je bez problemu podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa dotyczy naszej relacji z Bogiem. Druga naszej relacji z drugim człowiekiem. To tu zamyka się tajemnica przykazań i tajemnica chrześcijaństwa. - tłumaczył rekolekcjonista.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.