Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Papież soboru

Jako młody kapłan pracował w nuncjaturze w Warszawie. Był pierwszym papieżem, który odbył podróż samolotem.

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Giovanni Battista Montini urodził się w rodzinie duchowo i społecznie zaangażowanej w życie religijne i obywatelskie. Po święceniach kapłańskich, przyjętych 29 maja 1920 r., został wezwany do Rzymu, gdzie rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Pracował w nim 30 lat. Latem 1923 r. był sekretarzem w polskiej nuncjaturze w Warszawie. Sprawował funkcję asystenta kościelnego sekcji uniwersyteckiej włoskiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Zajmował się szczególnie światem pracy, nowymi ubogimi po boomie ekonomicznym, ludźmi oddalonymi, z peryferii.

Po śmierci Jana XXIII został wybrany 21 czerwca 1963 r. na następcę św. Piotra. Przyjął imię Pawła VI, nawiązując do św. Pawła, Apostoła Narodów. Jako papież dokończył obrady Soboru Watykańskiego II. Podjął się też dzieła gruntownych zmian Kurii Rzymskiej. W 1969 r. przeprowadził reformę kalendarza rzymskiego, co pociągnęło za sobą m.in. wyznaczenie nowych dat wspomnień niektórych świętych i błogosławionych. Przywrócił instytucję Synodu Biskupów (1965).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wielką nowością pontyfikatu Pawła VI były jego pielgrzymki. W latach 1964-70 odbył dziewięć podróży do prawie dwudziestu państw. Pierwszą wizytę złożył w dniach 4-6 stycznia 1964 r. w Ziemi Świętej: w Izraelu i Jordanii. Następne podróże odbył do: Indii, USA, Portugalii, Turcji, Kolumbii, Szwajcarii, Ugandy, na Filipiny, do Australii, Indonezji, Hongkongu i Sri Lanki.

Do grona bliskich współpracowników Pawła VI należał kard. Karol Wojtyła, który odegrał ważną rolę m.in. przy powstaniu encykliki Humanae vitae (1968). To Paweł VI wprowadził obchody Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu (1967) i Światowego Dnia Pokoju (1968).

Papież Franciszek powiedział, że św. Paweł VI, podobnie jak św. Paweł Apostoł, „poświęcił życie dla Ewangelii Chrystusa, przekraczając nowe granice i stając się Jego świadkiem w głoszeniu i dialogu, prorokiem Kościoła wychodzącego, patrzącego na dalekich i troszczącego się o ubogich. Paweł VI, także w trudzie i pośród niezrozumienia, świadczył z zapałem o pięknie i radości całkowitego naśladowania Jezusa”.

2022-05-17 08:34

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paweł VI - papież Soboru

[ TEMATY ]

Paweł VI

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Paweł VI

Paweł VI
Vatican Insider w swoim serwisie przypomina postać papieża Pawła VI. W tekście zatytułowanym „Paweł VI, wiara sercem Soboru” Luca Rolandi przypomina wielkość papieża i jego wpływ na Sobór Watykański II i bieg historii. Okazją do przypomnienia sylwetki Pawła VI jest fakt ukazania się we Włoszech dwóch książek dotyczących Pawła VI: „Il Vangelo di Paolo VI” (Ewangelia Pawła VI) i „Paolo VI. Maestro e testimone di fede” (Paweł VI. Nauczyciel i świadek wiary). Książki te ukazały się z racji Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Rzym: Wystawa „Uniwersytet La Sapienza i papieże”

2026-05-14 19:20

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

@Vatican Media

Wystawę zorganizowano z okazji wizyty i wystąpienia Leona XIV na La Sapienzy

Wystawę zorganizowano z okazji wizyty i wystąpienia Leona XIV na La Sapienzy

Z okazji dzisiejszej wizyty i wystąpienia Leona XIV na rzymskim uniwersytecie w Pałacu Rektoratu zorganizowana została wystawa dokumentująca związki papieży z uczelnią na przestrzeni wieków.

Największy obecnie uniwersytet w Europie (120 tys. studentów) i pierwszy papieski powstał w 1308 r. na podstawie bulli Bonifacego VIII pod nazwą Studium Urbis. Wystawa dokumentuje ponad siedem wieków historii uczelni. Czynna będzie do 14 lipca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję