Reklama

Niedziela Małopolska

Mistrzowie

Szachy przyciągają – przekonuje ks. Krzysztof Domaraczeńko i stwierdza: – To po prostu jest pasja.

Niedziela małopolska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

szachy

MFS/Niedziela

Rozdanie pucharów i medali dla mistrzów szachowych. Stoją od lewej: Kamila Kałużna-Turcza, ks. Mirosław Mejzner, ks. Wojciech Sola, ks. Stanisław Bąk i ks. Krzysztof Domaraczeńko

Rozdanie pucharów i medali dla mistrzów szachowych. Stoją od lewej: Kamila Kałużna-Turcza, ks. Mirosław Mejzner, ks. Wojciech Sola, ks. Stanisław Bąk i ks. Krzysztof Domaraczeńko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 21. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych. Tym razem pasjonaci gry królewskiej spotkali się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

W zawodach wystartowało 31 zawodników; 28 księży zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych z różnych stron Polski, jeden kapłan z Litwy oraz siostra zakonna, brat zakonny i kleryk. Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 minut dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sekund dla zawodnika na ruch. – W tych mistrzostwach uczestniczy wielu kapłanów z pierwszymi kategoriami, czyli zawodowcy – podkreśla ks. Domaraczeńko. Dyrektor i koordynator mistrzostw wyjaśnia: – Szachy przyciągają. Nauczyliśmy się tej gry jako dzieci. Pozostajemy wierni tej pasji i ją rozwijamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W zawodach uczestniczyła s. Sylwia Zofia Buszta ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, która aktualnie posługuje w parafii w Sułoszowej, koło Olkusza. Siostra zaznacza, że rozgrywki były trudne, zwłaszcza niektóre partie, ale jest z siebie zadowolona. Przekonuje: – Szachy uczą myślenia, pobudzają szare komórki do pracy, wyciszają. Ponadto ćwiczą umiejętność skupienia się i podejmowania decyzji, co potem przydaje się w życiu.

Reklama

Zwycięzcą tegorocznych mistrzostw został ks. Wojciech Sola, wikariusz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Mistrz (ten tytuł zdobył po raz trzeci!) grał w szachy, gdy był uczniem. Wspomina: – W jednej ze szkół, gdzie uczyłem, prowadziłem kółko szachowe. Po 20 latach zacząłem wracać do gry. Ksiądz Sola chętnie uczestniczy w organizowanych w czasie wakacji mistrzostwach dla księży. Zauważa: – To jakby rekolekcje, dużo ciszy w trakcie rozgrywania partii, ale też spotkanie z innymi kapłanami.

Wieczorem 8 lipca nastąpiło podsumowanie mistrzostw, rozdanie nagród i pucharów. Razem z ks. Wojciechem Solą na podium stanęli: ks. Mirosław Mejzner, pallotyn (II msc.) i ks. Stanisław Bąk (III msc.) z archidiecezji przemyskiej. Gościem finału była prezes Małopolskiego Związku Szachowego Kamila Kałużna-Turcza, która z uznaniem mówiła o pasji uczestników mistrzostw i zaznaczyła: – To piękne, że osoby duchowne znajdują czas na pielęgnowanie przyjaźni szachowej!

Po raz pierwszy Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, których pomysłodawcą był ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska), odbyły się w 2002 r. w „Księżówce”, w Zakopanem. Obok wyłonienia mistrza Polski celem zawodów jest integracja duchowieństwa o wspólnych pasjach i uczczenie św. Teresy z Avili – patronki szachów. Patronat honorowy nad rozgrywkami objął m.in. abp Marek Jędraszewski.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

11. Diecezjalny Turniej Szachów Rodzinnych

Niedziela podlaska 3/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

szachy

Ks. Krzysztof Domaraczeńko

Co roku w święto Świetej Rodziny rodziny szachowe zbierają się, by rozegrać turniej

Co roku w święto Świetej Rodziny rodziny szachowe zbierają się, by rozegrać turniej
W gościnnym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Prostyni 27 grudnia 2015 r. odbył się 11. Diecezjalny Turniej Szachów Rodzinnych. W turnieju wzięło udział 13 rodzin z: Warszawy, Siemiatycz, Węgrowa, Wyszkowa, Ruchny, Miedzny, Wąsewa, Duczek, Wołomina, Małkni.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Legnicy ściągnął krzyż w ratuszu. Mieszkańcy dają mu 14 dni na zmianę decyzji

2026-03-13 11:14

[ TEMATY ]

petycja

obrona krzyża

mieszkańcy

ratusz

prezydent Legnicy

ściągnął krzyż

14 dni

Maciej Kupaj

Janusz Życzkowski/Telewizja Republika

Mieszkańcy Legnicy składają petycję w obronie krzyża

Mieszkańcy Legnicy składają petycję w obronie krzyża

Mieszkańcy Legnicy, którzy w październiku zeszłego roku gremialnie wystąpili na sesji rady miasta w obronie krzyża, nie składają broni. Wczoraj w urzędzie złożyli petycję, by krucyfiks wrócił na swoje miejsce.

Pod koniec zeszłego roku opisywaliśmy sprawę burzliwej sesji rady miasta w Legnicy. W czasie październikowych obrad ok. pięćdziesięciu mieszkańców protestowało przeciwko ściągnięciu krzyża w sali sesyjnej ratusza. Legniczanie skandowali: "Gdzie jest krzyż!", "wróciła Mała Moskwa", "jesteście gorsi od komunistów".
CZYTAJ DALEJ

Dekanalny Dzień Skupienia z Matką Bożą Królową Pokoju

2026-03-14 21:07

mat. pras

W Bierutowie odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży, które było świetną okazją do modlitwy, spotkania oraz rozmowy o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 roku. Od dziś w parafii obecna jest ikona Matki Bożej Królowej Pokoju. 

Jak podkreśla ks. Bartosz Mitkiewicz, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie. wydarzenie wpisuje się w duchowe przygotowanie do Wielkiego Postu oraz w szerszy kontekst przygotowań do ŚDM: - Zorganizowaliśmy dekanalny dzień spotkania – dzień wspólnoty i dzień młodzieży w związku z Wielkim Postem i przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży” – wyjaśnia proboszcz, zaznaczając, że szczególnym elementem wydarzenia stała się obecność ikony Matki Bożej Pokoju. - Od dzisiaj w naszej parafii będzie ikona Matki Bożej Pokoju. Skorzystaliśmy z okazji, żeby zaprosić młodzież, która bardzo pięknie odpowiedziała na zaproszenie. Przyszli, posłuchali i wspólnie się pomodlili – mówi ks. Mitkiewicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję