Reklama

Wiara

Modlitwa, jałmużna, post

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pani EN z Warszawy napisała:
Teraz jest szczególna okazja do podjęcia mojego tematu: podczas rozliczania się z tzw. fiskusem, no i gdy akurat przeżywamy okres Wielkiego Postu, czyli refleksji nad początkiem i końcem oraz naszymi powinnościami z tym związanymi. Czyli – post, jałmużna i modlitwa.
Od razu przejdę do tematu. Otóż odkąd mamy możliwość odpisywania od swojego podatku 1% na jakiś cel społeczny itp., nie wahałam się ani przez moment, żeby to zrobić. Wnuki uczestniczyły w zajęciach Przymierza Rodzin, więc uważałam za swój obowiązek, by je w tym wspierać. I moja ofiara podatkowa wędrowała tamże. Wiem, wiem, jest wiele różnych instytucji, które zasługują na wsparcie, ale jest ich tyle, że trzeba stosować jakieś indywidualne kryteria.
Ale czas mijał, dzieci rosły i zmieniały swoje priorytety, zatem i ja musiałam dokonać nowego wyboru. A ponieważ jestem realistką, to postawiłam na warszawskie Archidiecezjalne Hospicjum Domowe (Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatwynej). To najcichszy głos z dna ludzkiej rozpaczy i cierpienia, bo gdy już nigdzie indziej nie można uzyskać pomocy, to pozostaje tylko dom... Ci, którzy w nim pomagają, nie są widoczni ani słyszalni, ale przecież trwają i potrzebne jest im wsparcie. A to jest już ostatni etap ludzkiej ziemskiej wędrówki.

Reklama

Tak wiele jest potrzeb dokoła nas, że wprost nie wiadomo, komu pomagać, komu ofiarować te nasze datki serca. Było wiele złośliwości na temat kolędy i „kopert”, a nasz ksiądz proboszcz poinformował, że wszystko przeznaczył na... remont naszego kościoła (jeszcze są rusztowania, oj, długo się to ciągnie). I nie ma dyskusji!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbieraliśmy niedawno na Ukrainę, a ostatnio na Turcję i Syrię. Wcześniej jeszcze na różne sprawy pomocowe dla biednych w parafii, szczególnie w okresie okołoświątecznym. Ostatnio byli klerycy na Mszach św. niedzielnych, to i oni stanęli z koszyczkami przy wyjściu... A pod kościołem „grała Orkiestra”! Wszędzie dokoła wyciągają się ręce po pomoc...

Ale – jak mawiają mądrzy ludzie – całego świata nie zbawimy. I trzeba wybierać. Trzeba się nauczyć wybierać, żeby był z tego prawdziwy pożytek. Choć to często krople w morzu potrzeb.

Czytałam takie świadectwa, że jak ludzie przeznaczają „dziesięcinę” na cele Boże, to sami nie mają nigdy problemów materialnych. I coś w tym jest...

2023-02-28 13:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iskra do nieba

Iskra Bożego Miłosierdzia - tak nazywa się modlitewna akcja, podczas której ludzie gromadzą się w ruchliwych częściach miasta, aby wspólnie odmówić Koronkę. Najbliższa „Iskra” już 28 września

Tomasz Talaga ze wspólnoty Domowego Kościoła z dumą podkreśla, że od 18 lat jest mężem jednej żony oraz ojcem trójki dzieci. Jednak raz w roku czuć może się ojcem o wiele większej wspólnoty. To bowiem on wspólnie z grupą znajomych i jezuitą o. Remigiuszem Recławem zorganizował pierwszą Iskrę Bożego Miłosierdzia. Pięć lat temu na ulice miast wyszło kilkadziesiąt grupek, a dziś akcja odmawiania w miejscach publicznych Koronki do Miłosierdzia Bożego łączy już tysiące osób na całym świecie. - Jesteśmy przekonani o skuteczności tej modlitwy i chcemy zarazić nią jak najwięcej osób - mówi Tomasz Talaga. W zeszłym roku „omodlonych” zostało kilka miejsc w Warszawie i okolicach. Koronka odmówiona została m.in. przy trasie w Ożarowie Mazowieckim, na Woli przy figurze Jezusa Miłosiernego, na placu Piłsudskiego, przy ul. Woronicza, przy Agorze, w kilku miejscach na Tarchominie oraz w Radzyminie. -Wiemy, że takie inicjatywy rodzą się spontanicznie w ostatniej chwili. Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do tej akcji np. na terenie swoich parafii - mówi Danuta Pawłowska, która prowadzi bazę danych wszystkich „koronkowych” miejsc. Uczestnicy akcji staną 28 września na rogach ulic, z różańcami i plakatami „Jezu, ufam Tobie”. Punktualnie o godz. 15 rozpoczną odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Przechodniom zaś będą rozdawać obrazki i ulotki zapraszające do wspólnej modlitwy. - Doświadczenie pokazuje, że przyłączają się do nas także osoby zupełnie przypadkowe. Modlitwa w przestrzeni publicznej ma również wymiar ewangelizacyjny - tłumaczy Talaga. Modlitwa potrwa 10-15 minut. - Jeden kwadrans oddany Bogu może zmienić Twój świat. Może zmienić Twoje miasto, Twoją ulicę, Twoją żonę czy męża, Twoje dzieci, Twoich sąsiadów. Możesz im i sobie przynieść Boga, który chce mieć miłosierdzie dla Ciebie i całego świata - twierdzą organizatorzy.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję