Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto zabytków

Zabytki będące dokumentami przeszłości mają nieocenioną wartość poznawczą i budują poczucie przynależności do wspólnoty – przypomina diecezjalny konserwator zabytków ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela sosnowiecka 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

UNESCO

TZ

Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle

Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trosce o nasze dziedzictwo 18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Ten dzień jest wpisany przez UNESCO do rejestru dat ważnych dla całego świata.

– Celem święta zabytków jest przybliżenie społeczeństwu zagadnień związanych z ochroną spuścizny minionych pokoleń. Jest to również święto wszystkich, którzy na co dzień zajmują się ochroną i opieką nad zabytkami – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów oraz przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także społeczników, właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. Nasza tożsamość kulturowa zapisana jest w murach, przedmiotach czy krajobrazie kulturowym – podkreśla ks. Tomasz Zmarzły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do rejestru zabytków sakralnych w diecezji sosnowieckiej wpisano 39 obiektów architektonicznych woj. śląskiego i 17 małopolskiego. Niektóre obiekty, pomimo że nie są ujęte w rejestrze zabytków, widnieją w wojewódzkiej ewidencji konserwatorskiej.

– Organem doradczym biskupa sosnowieckiego w zakresie sztuki i ochrony zabytków jest Diecezjalna Komisja do spraw Sztuki Sakralnej, której rolą jest dbanie o stosowanie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i prawa liturgicznego oraz służenie pomocą zarządzającym księżom proboszczom i administratorom przy realizacji podejmowanych na tym gruncie inwestycji – dopowiada ks. Tomasz Zmarzły.

18 kwietnia to święto zabytkowych obiektów znajdujących się w diecezji sosnowieckiej i refleksja nad ich ochroną dla przyszłych pokoleń. Troska o zabytki to szczególne zadanie administratorów obiektów, a także wiernych, którym sprawa ochrony dziedzictwa narodu leży na sercu. Bez ich zaangażowania materialnego nie sposób utrzymać te obiekty kultu dla przyszłych pokoleń.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 17 miejsc i obiektów z Polski

[ TEMATY ]

UNESCO

Adobe Stock

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie

W 2021 r. w Polsce znajdowało się siedemnaście miejsc umieszczonych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca sakralne, kulturowe lub przyrodnicze o unikalnych w skali światowej wartościach. Wśród nich drewniane kościoły z Małopolski i cerkwie w regionie Karpat oraz m.in. Kalwaria Zebrzydowska czy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Aktualne informacje o polskich miejscach wyróżnionych przez UNESCO zostały opublikowane w najnowszym raporcie GUS "Kultura i dziedzictwo narodowe w 2021 r.".
CZYTAJ DALEJ

Śp. Marian Kasprzyk. Pięściarz, mistrz, apostoł modlitwy różańcowej. Olimpijskie trofeum oddał Matce Bożej

2026-02-04 08:11

[ TEMATY ]

Marian Kasprzyk

PAP/BARBARA OSTROWSKA

Marian Kasprzyk

Marian Kasprzyk

Marian Kasprzyk, wybitny pięściarz, złoty medalista olimpijski z Tokio w 1964 roku i brązowy cztery lata wcześniej w Rzymie, zmarł w poniedziałek wieczorem w Bielsku-Białej. Pogrzeb zmarłego w wieku 87 lat Mariana Kasprzyka, mistrza olimpijskiego z Tokio, wybitnego pięściarza i jednej z legend polskiego sportu, odbędzie się w poniedziałek, 9 lutego 2026 r. Mszę św. pogrzebową sprawować będzie bp Piotr Greger o godz. 14.00 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Godzinę wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa, natomiast o godz. 13.30 zaplanowano wystąpienia przedstawicieli władz oraz środowisk sportowych.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpi przejazd do Kamienicy, gdzie Marian Kasprzyk spocznie na cmentarzu parafialnym obok swojej małżonki Krystyny, zmarłej w 2001 roku.
CZYTAJ DALEJ

Prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary spotka się z Bractwem św. Piusa X

2026-02-04 23:02

[ TEMATY ]

Bractwo św. Piusa X

Monika Książek

Na przyszły tydzień zostało ustalone spotkanie między Prefektem Dykasterii ds. Nauki Wiary a przełożonym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Spotkanie będzie okazją do nieformalnego i osobistego dialogu, który pomoże zidentyfikować skuteczne narzędzia wymiany poglądów, mogące doprowadzić do pozytywnych rezultatów - wskazał 4 lutego rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Wcześniej Matteo Bruni poinformował, że Stolica Apostolska dąży do uniknięcia rozłamu w relacjach z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, odnosząc się do zapowiedzianych przez Bractwo święceń biskupich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję