Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W duchu miłości do Maryi i Polski piesze pielgrzymowanie 2024

Do budowania tożsamości narodowej opartej na Bogu oraz do obrony wartości rodziny, Kościoła i ojczyzny zachęcali pątnicy podczas pieszego pielgrzymowania w minionym roku. W trakcie rekolekcji w drodze mówili o sakramentach świętych i o konieczności powrotu do chrzcielnych źródeł. Dla przybywających z archidiecezji częstochowskiej czas pieszego pielgrzymowania był dziękczynieniem bądź zaproszeniem Matki Bożej w znaku Jej Wizerunku Nawiedzenia. Pieszo, rowerem, biegiem, na rolkach czy konno przybyło 100 090 pielgrzymów. To więcej niż w 2023 r.

W 2024 r. pątnicy powierzali Królowej Polski szczególnie sprawy ojczyzny, Kościoła lokalnego i swoich bliskich. – Na pierwszym miejscu jest Polska. Prosimy o pokój, miłość i zgodę w rodzinach. Symbolem polskiego pieszego pielgrzymowania, dziedzictwem Zakonu Paulinów i dobrem narodowym wpisanym na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stała się Warszawska Pielgrzymka Piesza prowadzona przez paulinów. Kiedyś szli w niej ci, którzy nosili blizny po Powstaniu Warszawskim, a w 2024 r. w kompanii wędrowało wielu młodych, którzy w 80. rocznicę wybuchu powstania dziękowali za ducha odwagi i męstwa walczących w nim. Wchodzę z flagą biało-czerwoną. Dla mnie jest to połączenie wiary, duchowości i przywiązania do narodu i tradycji – powiedział Maciej z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, że rodzina jest „źródłem, z którego bierzemy życie, pierwszą szkołą uczącą nas myśleć i pierwszą świątynią, w której uczymy się modlić”, przypominali za bł. Stefanem Wyszyńskim m.in. pątnicy 41. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Matki Kościoła. W drodze wielu grupom towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, i o tej potrzebie przynależności pątnicy rozmyślali podczas rekolekcji w drodze. Uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej modlili się, „aby religia cieszyła się wolnością, ojczyzna pomyślnością, a w przestrzeni naszego życia by było miejsce dla krzyża, dla Chrystusa”. Bardzo licznie w ubiegłym roku docierali wierni w sztafecie, włączając się w pielgrzymki na jeden lub kilka etapów. Wśród kompanii były tradycyjnie dwie służby mundurowe: 31. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy, w której szli przedstawiciele wojsk kilku państw, oraz 18. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin. Nie zabrakło też obcokrajowców, np. w pielgrzymce krakowskiej szli młodzi głównie z Włoch, w kompanii bielsko-żywieckiej – Węgrzy, a w pielgrzymce radomskiej – młodzi z Grodna na Białorusi.

Solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej

Trwa kampania „S.O.S. dla Ziemi Świętej” organizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wyroby z drewna oliwnego są dostępne również na Jasnej Górze. – Jesteśmy jedną wielką wspólnotą i wszyscy nawzajem musimy sobie pomagać – podkreślił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. Zwrócił uwagę, że w tym roku, ze względu na trwającą tam wojnę, kampania ma szczególny wymiar: teraz, kiedy pielgrzymi nie przybywają do Betlejem, lokalni rzemieślnicy nie mogą sprzedawać swojego rękodzieła. – Sprowadzamy więc ich wyroby: szopki, krzyże, figury, różańce czy ozdoby choinkowe, bo chcemy im pomóc. Korytarz dostaw jest drożny na tyle, że udaje się tę pomoc organizować. Oni nie oczekują litości, jałmużny, oni chcą dzielić się z innymi swoją pracą, swoim talentem i w ten sposób pozyskiwać środki na utrzymanie. Cieszymy się, że również w jasnogórskim sanktuarium możemy uwrażliwiać pielgrzymów na potrzeby tych, którzy potrzebują pomocy – zaznaczył ojciec kustosz. Przedmioty z Ziemi Świętej nie tylko opowiadają jej historię, ale stanowią również prawdziwy wyraz wiary i nadziei tamtejszych mieszkańców. Znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną jest szopka bożonarodzeniowa, którą przygotowali wierni z Betlejem. Została wyrzeźbiona w 300-letnim drewnie oliwnym. Dla pielgrzymów od roku udostępniana jest w bastionie św. Barbary. Szopka ta już na stałe pozostanie w jasnogórskim sanktuarium.

2024-12-28 16:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski jałmużnik pieszo dotarł na Jasną Górę - zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

facebook.com/Erzbischof konrad k

Na Jasnej Górze zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy. Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do sanktuarium przybywają tysiące pątników, głównie z metropolii łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska. Nie brakuje także grup rowerowych i biegowych a nawet pielgrzymów na rolkach. Wraz z łódzkimi pątnikami pieszo przyszedł na Jasną Górę abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Przybywające teraz pielgrzymki należą na ogół do mniej licznych niż te z pierwszej połowy sierpnia. Pątnicy pokonują mniej kilometrów, ale radość z dotarcia do celu jest taka sama. - To jest właśnie ta siła Matki Bożej na Jasnej Górze, która przyciąga. Wiara jest piękna, warto iść za Chrystusem, warto brać udział w takich rekolekcjach – podkreślają pątnicy i dodają, że w drodze dziękowali za świętego Jana Pawła II i modlili się za Kościół prześladowany i o pokój na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Padł nowy rekord ciepła w historii pomiarów - 40,5 st. C. Gdzie było najgoręcej?

2026-06-28 19:17

[ TEMATY ]

nowy rekord ciepła

historia pomiarów

najgoręcej

Adobe Stock

Upały dają się we znaki w całej Polsce

Upały dają się we znaki w całej Polsce

W niedzielę w Słubicach odnotowano 40,5 st. C; to nowy rekord ciepła w historii pomiarów - przekazała rzeczniczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, drugą najwyższą odnotowaną tego dnia temperaturę - 40,3 st. C - zarejestrowano w Toruniu. IMGW czeka jeszcze na potwierdzenie tych danych.

Podziel się cytatem - powiedziała rzecznik prasowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, w związku z tym Instytut czeka na potwierdzenie tych danych.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuelski proboszcz po trzęsieniu ziemi: wszyscy kogoś straciliśmy, jesteśmy jedną rodziną

2026-06-29 16:35

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

ofiary

PAP/EPA

Podwójne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Wenezuelę, zniszczyło La Guaira i Catia la Mar, nadmorskie miasta w pobliżu Caracas. Według ONZ potwierdzono śmierć około 1500 osób, ponad 50 tys. uważanych jest za zaginione, a 70 tys. rodzin straciło dach nad głową.

Udręka i wyścig z czasem, by uratować niektórych z tych, którzy wciąż leżą pod gruzami i wysyłają rozpaczliwe wiadomości. Ból po stracie tak wielu osób, których już z nami nie ma, w wielu przypadkach rodziny i przyjaciół. Strach przed ciągłymi wstrząsami wtórnymi. Potrzeba podjęcia działań, aby pomóc fali osób bezdomnych i potrzebujących wszystkiego. Możliwość patrzenia w przyszłość z nadzieją i pomagania innym w tym samym. Te uczucia przenikają życie mieszkańców Wenezueli, na obszarach najbardziej dotkniętych podwójnym trzęsieniem ziemi w zeszłą środę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję