Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Grosz do grosza

Czysta woda jest niezbędna dla ludzkiego zdrowia, do rozwoju rolnictwa i godnego życia wspólnot – mówi tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa, który od 21 lat głosi Ewangelię w Czadzie.

Niedziela Plus 10/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Zdjęcia: Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki zbiórce starych monet i banknotów na misjach będą mogły powstać kolejne studnie. Jesienią ubiegłego roku w parafiach diecezji tarnowskiej można było przekazywać stare banknoty, monety, polskie grosze. Zebrano ich 6,5 t! Dzięki tej akcji tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa wybuduje 13 studni głębinowych w Czadzie. Dostęp do czystej wody pitnej zyska 4 tys. osób. Zbiórka „Dobrych monet” przyniosła 191 tys. zł!

Nadzieja

Tarnowski misjonarz od lat buduje studnie w Czadzie i jak mówi, potrzeb jest nadal bardzo dużo: – W Czadzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Każdego dnia kobiety i dzieci muszą przemierzać kilometry w ogromnym upale, by zdobyć wodę, która często pochodzi z niezdatnych do picia źródeł. Brak czystej wody powoduje choroby, trudności w edukacji, ogromne cierpienie rodzin i wspólnot w wioskach. Budowa studni daje nie tylko dostęp do wody, ale także nadzieję na lepsze życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzięki hojności ludzi dobrej woli i akcji zbiórki starych monet pomagamy wspólnie budować źródła życia i nadziei – podkreśla ks. Worwa. I zaznacza: – Każda moneta to kropla miłości, która staje się rzeką błogosławieństwa dla najbardziej potrzebujących. W imieniu wszystkich, którzy będą obdarowani, dziękuję darczyńcom i ludziom, którzy zaangażowali się w organizację tego dzieła. Wasza solidarność i otwarte serca są znakiem prawdziwej Ewangelii w działaniu.

Tysiące

Reklama

– Powiedzenie „grosz do grosza” ma, jak widać, swoje uzasadnienie nie tylko w życiu osób oszczędnych i odrzucających wszelkie marnotrawstwo – podsumowuje akcję ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej. I dodaje: -– Zbieraliśmy więc wszystko, co polskie i zagraniczne, co jest w obiegu i co z niego już wyszło. Ci, którzy jako wolontariusze angażowali się w potrzebną segregację złożonego daru, mogli też sobie przypomnieć aluminiowe monety z okresu PRL i nie tylko. Samych aktualnych w obiegu polskich groszy było ponad 5 t. Do tego trzeba dodać ok. 1,5 t wszystkich innych monet, wśród których królowały dawne polskie złotówki, choć znaczny ciężar tej wagi stanowiły eurocenty czy z tej samej kategorii centy amerykańskie i funty angielskie. Generalnie rzecz ujmując, „daliśmy czadu” – podkreśla kapłan.

Zebrane stare pieniądze segregowały osoby z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego. Sprzedażą starych banknotów pochodzących z kilkudziesięciu krajów świata, a zwłaszcza negocjowaniem ich ceny zajęli się wolontariusze Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Nakrętki i komórki

Poprzednia akcja zbierania starych komórek, smartfonów i laptopów przyniosła ponad 54 tys. zł. Taką sumę przeznaczono na wybudowanie czterech studni w Czadzie, na terenie, gdzie posługuje ks. Worwa. Akcja z października 2024 r. zapewni tych studni kilkanaście!

Diecezja tarnowska, dzięki jej misjonarzom, wybudowała w Afryce już 201 studni głębinowych sfinansowanych przez kolędników misyjnych i różnych ofiarodawców – w tym księży sercanów. Dużą rolę odgrywają tu fundusz Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej oraz pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury i plastikowych nakrętek. Co do tych ostatnich – akcja ich gromadzenia ciągle trwa.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomaga żyć

Niedziela Plus 25/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ewa Biedroń

Jedna z nagrodzonych grup uczniów – uczestników konkursu, tu m.in. z bp. Stanisławem Salaterskim

Jedna z nagrodzonych grup uczniów – uczestników konkursu, tu m.in.
z bp. Stanisławem Salaterskim

Na 20. edycję konkursu napłynęło prawie 1,2 tys. prac, nagrodzono 120 autorów!

Ta młodziutka, bo zaledwie 16-letnia dziewczyna przykładem swojego życia przemawia do tysięcy uczestników organizowanego od 20 lat Konkursu Poetycko-Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” – mówi reprezentująca organizatorów Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję