Reklama

W wolnej chwili

W domu i ogrodzie

Kwiat miłości

Agapant – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich roślin wieloletnich do ogrodu i na taras.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwa tej rośliny wywodzi się z języka greckiego. Słowo agapant tworzą dwa wyrazy agape, które oznacza miłość, oraz anthos, czyli kwiat. Jest to kłącze, z którego wyrastają błyszczące ciemnozielone liście i długie łodygi zakończone kwiatostanami o wysokości od 60 do 100 cm. Kwitnie od lipca do września, tworząc fioletowe, niebieskie lub białe kwiatostany przypominające kulę.

Agapant pochodzi z Afryki Południowej. W warunkach naturalnych rośnie w krajach o ciepłym klimacie. Możemy go spotkać także w krajach Europy Południowej. Gdy jest posadzony w grupie, jego kwiaty wyglądają spektakularnie, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i parkach. W naszym klimacie piękne kwiaty tej rośliny coraz częściej możemy podziwiać na placach miast. Najlepiej się prezentują, kiedy kilka sadzonek rośnie w tej samej donicy. Lubię na nie patrzeć, gdy porusza je lekki wiatr. Wówczas wyglądają, jakby tańczyły. Kiedyś agapanty nie były dostępne w sprzedaży w Polsce, jedynie mogliśmy je przywieźć jako pamiątkę z ciepłych krajów. Dzisiaj każdy może je kupić. W naszym kraju roślina ta musi być sadzona w donicach (albo w połowie maja w gruncie i wykopywana jesienią) i przechowywana przed przemarznięciem. Nie jest wymagająca w uprawie i przechowywaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agapant rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych, ale najbardziej odpowiednie są miejsca nasłonecznione od strony południa i osłonięte od wiatru. Jako podłoże dobrze się sprawdza gleba gliniasta, wymieszana z torfem i piaskiem. Roślinę umieszczamy na zewnątrz w połowie maja. Pielęgnacja tych wspaniałych kwiatów jest prosta. W czasie wegetacji letniej, aby cieszyć się wspaniałym kwitnieniem, agapanty nawozi się odżywką dla roślin kwitnących z wysoką zawartością fosforu co 2-3 tygodnie do końca września. Uprawiając roślinę w donicach, od wiosny i przez całe lato trzeba uważać, aby gleba była zawsze wilgotna, ale nigdy nadmiernie mokra, gdyż agapant nie lubi stagnacji wody i wilgoci. Ci, którzy uznają, że roślina się rozrosła, mogą ją rozmnażać pod koniec lata, dzieląc kłącza lub wysiewając nasiona w marcu. W przypadku uprawy doniczkowej pojemnik powinien być niewiele większy od samego kłącza.

Przechowywanie zimą

Zaleca się, aby zimą w pomieszczeniu była temperatura od 1-8°C. Niektóre źródła podają, że roślina ta jest wytrzymała nawet na temperatury poniżej 8°C. W ubiegłym roku dostałem trzy sadzonki w Rzymie. Przetrwały w nieogrzewanym, lekko zaciemnionym pomieszczeniu. Zauważyłem, że agapant najlepiej sobie radzi zimą, kiedy doniczki nie są postawione na zimnej posadzce, ale wyżej, na jakimś podwyższeniu. Zimą roślina ta nie wymaga podlewania, ale tam, gdzie gleba wysycha, warto ją od czasu do czasu podlać niewielką ilością wody.

2025-07-29 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powtórka tamtych czasów

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

porady

Jerozolima - graffiti/Graziako/Niedziela

Mamy jeszcze świeżo w pamięci uroczyste obchody 1050-lecia Chrztu Polski, wydarzenia, od którego wszystko na polskich ziemiach się zaczęło – tzn. to, co dla każdego Czytelnika „Niedzieli” i wielu innych Polaków jest tak ważne, czyli wiara. Jako pokolenie, któremu za zadanie stawia się nową ewangelizację, wspominaliśmy początek pierwszej ewangelizacji

Chrzest księcia Mieszka był kontynuacją pracy, posługi i misji, których początki opisane są w Dziejach Apostolskich – księdze, której lekturze i rozważaniu oddajemy się podczas Liturgii Słowa w okresie wielkanocnym. Tak, to wszystko, co jest w głębi naszego „ja”, to duchowe DNA, które łączy większość Polaków i ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie, zaczęło się od tych Dwunastu, których Chrystus wybrał i którym tuż przed Wniebowstąpieniem powiedział: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).
CZYTAJ DALEJ

Co Jan Paweł II mówił o różańcu? Posłuchaj najnowszego audiobooka

2026-08-15 08:32

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

o różańcu

najnowszy

audiobooka

Vatican Media

Św. Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II

Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy – napisał w 2002 r. Jan Paweł II w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae. Dziś po 24 latach Redakcja Radia Watykańskiego udostępnia go polskiemu odbiorcy w formie audiobooka. - Powracamy do tego tekstu, idąc w ślady samego Papieża Leona. Kiedy za przykładem Jana Pawła II w pierwszą rocznicę pontyfikatu udał się do sanktuarium w Pompejach, w homilii odwoływał się właśnie do Listu świętego Papieża z Polski - napisała redakcja Radia Watykańskiego w komunikacie.

Rosarium Virginis Mariae to jeden z najbardziej osobistych dokumentów św. Jana Pawła II. Ojciec Święty wprowadza czytelnika w intymność własnej modlitwy. Zachęcając do odmawiania różańca, sam zaświadcza o jego mocy.
CZYTAJ DALEJ

98 lat temu powiedziała Bogu „tak”. Święta bliska Janowi Pawłowi

2026-08-15 18:40

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

98 lat

Vatican Media

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Jestem osobiście wdzięczny tej odważnej kobiecie, którą zawsze czułem blisko siebie - mówił Jan Paweł II o Matce Teresie. Spotykali się wielokrotnie, a Papież odwiedził ją także wśród umierających w Kalkucie. Początkiem tej niezwykłej drogi było jednak „tak” młodej Ganxhe Bojaxhiu wypowiedziane Bogu. 98 lat temu w Letnicy dojrzewało powołanie przyszłej świętej.

14 sierpnia 1928 roku, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ganxhe Bojaxhiu przebywała wraz z matką i rodziną w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Letnicy w Kosowie. To właśnie z tym miejscem związane było dojrzewanie powołania dziewczyny, którą świat pozna później jako Matkę Teresę z Kalkuty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję