Reklama

Świat

Abp Gądecki: bez wchodzenia w politykę chcemy budować nową Syrię

Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność – powiedział abp Stanisław Gądecki w czasie swej wizyty w Syrii, której głównymi punktami są: modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi.

[ TEMATY ]

wizyta

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patriarcha Kościoła melchickiego Grzegorz III Laham zaprosił duchownych katolickich do modlitwy „w intencji uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego”. Na apel odpowiedzieli również przedstawiciele polskiego duchowieństwa. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają na terenie Syrii i Libanu w dn. 17-22 lutego br.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że pomoc dla Syryjczyków jest niezbędnie potrzebna. – Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, z czego wiele też dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. jest ludzi rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych, chociaż żeby zdobyć okup. 6 mln wyemigrowało z tego kraju tak do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów – przekazał abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

18 lutego w godzinach wieczornych Przewodniczący Episkopatu Polski modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii.

Abp Gądecki i ks. Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

W czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce była zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zbiórkę zorganizowała Konferencja Episkopatu Polski przy współpracy z polską sekcję papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy.

2016-02-21 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Jan Piotrowski w Kielcach

Niedziela kielecka 43/2014, str. 1

[ TEMATY ]

wizyta

TER

Bp nominat Jan Piotrowski z wizytą w Kielcach

Bp nominat Jan Piotrowski z wizytą w Kielcach
We wtorek 14 października biskup nominat Jan Piotrowski odwiedził Kielce. W naszym mieście spędził kilka godzin. Spotkał się m. in. z bp. Kazimierzem Ryczanem, bp. Marianem Florczykiem, pracownikami kurii, odwiedził bazylikę katedralną oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Spotkał się też z dziennikarzami, którym udzielił krótkiego wywiadu.
CZYTAJ DALEJ

Historyczny moment dla UKSW

2025-12-22 21:29

[ TEMATY ]

UKSW

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

UKSW

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Ryszard Czekalski, Grzegorz Pietruczuk, Włodzimierz Piątkowski

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Ryszard Czekalski, Grzegorz Pietruczuk, Włodzimierz Piątkowski

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, spotkał się dziś z burmistrzem Dzielnicy Bielany Grzegorzem Pietruczukiem. Podczas spotkania podpisano protokół zdawczo-odbiorczy, finalizując przekazanie uczelni blisko hektara terenów położonych w rejonie ul. Żubrowej.

To ważny krok, wieńczący ponad dwudziestoletnie starania o pozyskanie tych działek, prowadzone z myślą o dalszym rozwoju kampusu przy ul. Wóycickiego oraz stworzeniu nowoczesnego miasteczka uniwersyteckiego.
CZYTAJ DALEJ

Intencje modlitewne papieża Leona XIV na rok 2026

2025-12-23 16:01

[ TEMATY ]

intencje

Papież Leon XIV

Vatican News

Módlmy się, aby modlitwa Słowem Bożym była pokarmem dla naszego życia i źródłem nadziei w naszych wspólnotach, pomagając nam budować Kościół bardziej braterski i misyjny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję