Reklama

Grzegorzew

Remont Świątyni

Mieszkańcy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grzegorzewie szczycą się kościołem parafialnym pw. św. Mikołaja, zbudowanym w 1777 r. i rozbudowywanym w latach 1885-88.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to drewniany kościół trójnawowy konstrukcji zrębowej, orientowany, o zamkniętym trójbocznie prezbiterium i dwóch kaplicach po bokach. Dach kościoła jest trójkalenicowy, kryty gontem. Znajduje się na nim wieżyczka blaszana na sygnaturkę z hełmem z latarnią. Nad frontową częścią nawy wznosi się wieża kwadratowa zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią i krzyżem.
Kościół był w przeszłości kilkakrotnie remontowany, jednak wykonane w ostatnich latach ekspertyzy wykazały zły stan techniczny budowli. Drewniane ściany spróchniały, przekrzywieniu uległy filary. W 2001 r. ówczesny proboszcz parafii ks. Eugeniusz Strzech podjął decyzję o generalnym remoncie kościoła. W latach 2001-2002 wykonano gruntowną naprawę i konserwację fundamentów, ścian i pokrycia dachowego, a najstarszą cześć kościoła (nad prezbiterium) pokryto nowym gontem. W 2003 r. te same prace wykonano na środkowej części kościoła. Wykonawcą prac jest firma Józefa Paczki z Nowego Targu.
Od sierpnia ub. r. proboszczem parafii jest ks. kan. Michał Pietrzak, który kontynuuje dzieło swojego poprzednika. Na posiedzeniu Rady Parafialnej wszyscy zadeklarowali pomoc przy remoncie kościoła. Prace rozpoczęto 15 marca br. Do Wielkanocy firma Józefa Paczki przeprowadziła remont i konserwację ściany północnej i południowej, a po Niedzieli Miłosierdzia Bożego kontynuowano prace przy ścianie zachodniej, łącznie z wieżą kościoła i pokryciem dachu gontami. Wieża kościoła zostanie pokryta blachą miedzianą. Zakończenie remontu planowane jest na 15 sierpnia br., kiedy w parafii obchodzony jest odpust.
Pracami remontowo-konserwatorskimi objęte zostaną również kościelne organy piszczałkowe, zbudowane przez firmę austriacką „Cacilia”. Ksiądz Proboszcz zaprosił komisję diecezjalną, która po oględzinach zaakceptowała projekt wstępny demontażu, naprawy, rozbudowy i konserwacji instrumentu według kosztorysu opracowanego przez Firmę Organmistrzowską M. Nawrot & Synowie z Wronek. Po konserwacji organy ponownie zabrzmią w listopadzie br., ale pełnię ich możliwości poznamy w 2005 r.
Parafianie są na bieżąco informowani o dotychczasowych wydatkach i potrzebach. Remont pociąga za sobą bardzo wysokie koszty, dlatego ks. kan. M. Pietrzak ubiega się o dotacje z różnych źródeł, m.in. od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marszałka Wielkopolski oraz władz samorządowych gminy Grzegorzew.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seria podwyżek świadczeń otrzymywanych przez parlamentarzystów

2026-02-10 15:36

[ TEMATY ]

sejm

Karol Porwich/Niedziela

Początek roku przyniósł serię podwyżek świadczeń otrzymywanych przez parlamentarzystów. Mimo to część z nich twierdzi, że wciąż zarabia za mało – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

„4,7 tys., a nie 4,5 tys. zł, jak dotąd – tyle, z mocą wsteczną od 1 stycznia, wynosi ryczałt dla posłów nieposiadających mieszkania w Warszawie na wynajęcie lokum w stolicy” – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.
CZYTAJ DALEJ

Mamy medal! Kacper Tomasiak medalistą Igrzysk Olimpijskich

2026-02-09 20:48

[ TEMATY ]

sport

Olimpiada

PAP

Mamy medal! Kacper Tomasiak zdobył SREBNY medal w skokach narciarskich.

Kacper Tomasiak zdobył srebrny medal olimpijski w skokach narciarskich na normalnym obiekcie w Predazzo. Zwyciężył Niemiec Philipp Raimund. Po brąz sięgnęli ex aequo Japończyk Ren Nikaido i Szwajcar Gregor Deschwanden.
CZYTAJ DALEJ

Nowacka chce obowiązkowej edukacji zdrowotnej. Decyzja ma zapaść już w marcu

2026-02-10 16:06

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Barbara Nowacka

PAP/Piotr Polak

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

- Ja uważałam cały czas, żeby przedmiot miał sens, powinien być obowiązkowy - powiedziała o edukacji zdrowotnej Barbara Nowacka. W programie "Graffiti" w telewizji Polsat News minister edukacji podkreśliła, że decyzja w sprawie przyszłości zajęć zapadnie do końca marca.

Edukacja zdrowotna zastąpiła wychowanie do życia w rodzinie. W tym roku szkolnym przedmiot - wbrew pierwotnym zapowiedziom resortu edukacji - jest nieobowiązkowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję