Reklama

Konin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat, dzięki zaangażowaniu i trosce ks. Zbigniewa Barcza, działa przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie Ruch Światło Życie, skupiający dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zwieńczeniem spotkań z Ewangelią są letnie rekolekcje oazowe. 28 czerwca br., po Mszy św. i błogosławieństwie ks. prał. Antoniego Łassy, grupa oazowa licząca 60 osób wyruszyła do Lalik, malowniczej miejscowości położonej na pograniczu Beskidu Śląsko-Żywieckiego.

Państwo Barbara i Ryszard Kamińscy, u których gościliśmy, stworzyli atmosferę domu rodzinnego. Od razu dało się odczuć, że czas spędzony w Lalikach będzie czasem działania dobra i budowania wspólnoty. W pobliskim kościele parafialnym pw. Ducha Świętego, przez dwa tygodnie rozważaliśmy tajemnice różańcowe. Msze św. i nabożeństwa celebrowane przez ks. Zbigniewa, śpiewy i atmosfera wspólnoty udzieliła się nie tylko uczestnikom oazy, ale i mieszkańcom wioski. Wspaniałe krajobrazy górskie, przydrożne kapliczki, strumyki - były zachętą do pieszych wypraw. Chrzest w strumieniu czy "Noc Wyjścia" zakończona Mszą św. rezurekcyjną przy kapliczce położonej w lesie, wywarły silne wrażenie na rekolektantach. Spotkania w grupach z animatorami, szkoły modlitwy i liturgii prowadzone przez kleryków z WSD we Włocławku, budziły zainteresowanie oraz inspirowały dzieci i młodzież do odkrywania dobroci Boga i Jego planu wobec każdego człowieka.

Odbyliśmy kilka wycieczek autokarowych. Pętla Beskidzka to pierwsza nasza wyprawa. Odwiedziliśmy Koniaków słynący z przepięknych koronek, zawitaliśmy do Istebnej, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu i zobaczyć "na żywo" sławnych braci Golców, dotarliśmy do Żywca i Wisły, gdzie mieszka mistrz świata w skokach narciarskich, tegoroczny zdobywca pucharu świata Adam Małysz. Podczas pobytu w Oświęcimiu, z pokorą chyliliśmy głowy nad ogromem ofiar ludzkich. Modliliśmy się przy celi, w której zginął Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, patron naszej parafii. W Wadowicach odwiedziliśmy dom rodzinny Ojca Świętego oraz kościół, w którym był ochrzczony. Nie zapomnieliśmy o skosztowaniu "papieskich kremówek". Naszym następnym celem była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej. Z zachwytem oglądaliśmy Drogi Krzyżowe z malowniczymi kapliczkami położonymi pośród zieleni lasów. Eucharystia w tym wyjątkowym miejscu była punktem kulminacyjnym naszej wycieczki.

Kolejna wyprawa to Słowacja, dotarliśmy do miasta Ćadcy. Dla wielu był to pierwszy wyjazd za granicę. Już samo przejście graniczne było dla nich ekscytujące. Do Krościenka zawitaliśmy na "Dzień Wspólnoty Oaz". Na Kopiej Górce, gdzie spoczywają doczesne szczątki założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego, odczuwaliśmy moc działania Ducha Świętego, który jednoczył obecnych we wspólnej Eucharystii, śpiewie i modlitwie. Dużą przygodą było zdobycie Baraniej Góry. Piesza wyprawa na szczyt i droga powrotna to ok. 25 km. Po całym dniu wędrówki wróciliśmy zadowoleni z osiągniętego celu.

12 lipca, ostatni dzień pobytu w Lalikach. Jak zwykle Jutrznia, ale tym razem połączona z "godziną świadectwa", która potwierdza działanie w nas Ducha Świętego. Chwila zadumy nad własnym życiem. Później nabożeństwo końcowe, wprowadzenie do deuterokatechumenatu i agapa.

Rekolekcje są już za nami, ale czas, który poświęciliśmy odkrywaniu dobroci i wielkości Boga, nie pozostanie bezowocny. Za sprawą ludzi, których On stawia na naszej drodze, staliśmy się lepsi i silniejsi w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport ONZ: w 2025 r. głód dotknął 645 milionów ludzi

2026-07-27 07:19

[ TEMATY ]

głód

Vatican Media

W ubiegłym roku głód dotknął prawie osiem procent światowej populacji – wynika z raportu „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie” (SOFI), przygotowanego przez pięć agencji ONZ. Mimo poprawy sytuacji zjawisko to nadal dotyka blisko 650 milionów ludzi na świecie - informuje Vatican News.

W raporcie „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, przygotowanym wspólnie przez pięć agencji ONZ, oszacowano, że w 2025 r. głód dotknął około 645 milionów osób, co stanowi 7,8 proc. światowej populacji.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław/ Policja poszukuje podejrzewanych o pobicie pary Ukraińców

2026-07-27 19:04

[ TEMATY ]

policja

Adobe Stock

Policja poszukuje sprawców pobicia obywateli Ukrainy – kobiety i mężczyzny – na wrocławskim Zakrzowie. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w apelu do mieszkańców podkreślił, że nie ma i nie będzie przyzwolenia na przemoc motywowaną nienawiścią, ksenofobią czy uprzedzeniami narodowościowymi.

Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych widać, jak trzech mężczyzn brutalnie bije Ukraińca oraz jego partnerkę, która próbuje go bronić przed agresorami.
CZYTAJ DALEJ

Predykcje wyborcze. Krajobraz po trzęsieniu ziemi

2026-07-27 14:59

[ TEMATY ]

polityka

predykcja

predykcje

Adobe Stock

Nasza prognoza z 11 lipca nosiła tytuł „U progu wielkiej zmiany”. Nie minęły dwa tygodnie i nastąpił wstrząs, który przewidywaliśmy. Działania kierownictwa PiS uruchomiły bowiem lawinę, której skutki są przełomowe. Po niemal ćwierćwieczu dominacji na polskiej scenie politycznej Platformy (Koalicji) Obywatelskiej i PiS, ujrzeliśmy właśnie koniec tej epoki.

Nie jest naszym zadaniem rozważanie, dlaczego Jarosław Kaczyński postanowił zdemontować Prawo i Sprawiedliwość, ale widać wyraźnie, że ten ruch zmieni także obecną KO. Oto bowiem KO traci przeciwnika, który określał całkowicie sens jej istnienia. Obie formacje były niczym bracia syjamscy – jedna nie może egzystować bez drugiej. Załamanie PiS, oznacza również w perspektywie najbliższych miesięcy, stopniowe osłabienie KO. I podobnie jak na początku XXI wieku wkroczyliśmy w fazę kształtowania się na nowo polskiej sceny politycznej, a wybory w 2027 roku (a może jednak wcześniej), będą podstawowym czynnikiem formującym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję