Reklama

Listopadowy zmierzch

Niedziela rzeszowska 44/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadowy czas, wśród szarej zadumy, kiedy wszystko rozsypuje się w proch i umiera, Kościół każe nam myśleć o życiu. Tak! Bo jesienna pora jest przejściem przez tunel doczesności w wieczność... W ziarnie umarłym zamknięta jest siła życia. Coś musi umrzeć, aby dać życie. Dlatego On umarł najsmutniej, najhaniebniej, dotknął dna, aby strzelić smugą światła ku wywyższeniu, ku życiu. Dlatego krzyż jak maszt ukazuje tamtą rzeczywistość i swą trudną wymową uczy, że umarli zmartwychwstaną. Czyśćcem, potępieniem i niebem mówią nam o sprawiedliwości. Telewizyjne układanki na niby, kolorowe fakty i obrazki, modne fatałaszki i politura życia, chcą nas omamić, zaplątać, zamotać i wrzucić na dno nicości... Jak dobrze, że jest czas Kościoła, wymierzony Ewangelią życia i On - Pan Życia i śmierci, Pan Zmartwychwstania i Chwały. Ona - Znak lśniący, unoszący się nad brudami, i podnoszący z dolin ku światłu nas, utrudzonych pielgrzymów. Piękna i Niepokalana, Którą szatan ani grzech nie splamił. Taka zwyczajna, ludzka Mama Kochająca, Prześliczna, Gwiazda nad przepaściami - Królowa Wszystkich Świętych - Maryja. Ona dodaje nam otuchy - nam, modlącym się z wiarą za tych, którzy odeszli. Walczącym podaje rękę, smutnym przynosi radość, słabych podpiera, dobrym pomaga godnie żyć, grzesznym i upadającym przynosi Miłosierdzie... Przechadza się w ciszy dywanem liści i budzi śpiących w mogiłach, prowadząc ich do Raju, gdzie Miłość nigdy nie umiera. Dlatego zbawienną rzeczą jest modlić się za umarłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga krzyża nie kończy się stratą; jej horyzontem jest królestwo

2026-07-10 09:40

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Księgę Nahuma da się dość precyzyjnie osadzić w czasie. Prorok wspomina już upadek egipskich Teb (663 przed Chr.; por. 3,8), a zapowiada dopiero upadek Niniwy (612). Jego słowo powstaje więc u schyłku potęgi asyryjskiej - imperium, które przez półtora stulecia było dla Judy synonimem grabieży, deportacji i upokorzenia. Dlatego wyrocznia przeciw ciemięzcy jest zarazem ewangelią dla uciśnionych: „Oto na górach stopy zwiastuna ogłaszającego pokój” - formuła niemal identyczna z Iz 52,7, gdzie herold niesie Syjonowi wieść o królowaniu Boga. Juda ma znów obchodzić swoje święta; odnowienie „świetności Jakuba” dotyczy godności, bezpieczeństwa i pamięci przymierza.
CZYTAJ DALEJ

Jakie książki czyta abp Galbas? Lektura jako propozycja na wakacje

2026-08-07 08:44

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Żałuję, że mam mało czasu na czytanie, aczkolwiek każdą wolną chwilę na to wykorzystuję i bardzo zachęcam do tego, żebyśmy czytali dużo literatury pięknej – wskazał w rozmowie z Polskifr.fr metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Czytanie wartościowych książek to dobra propozycja na wakacje.

Podziel się cytatem – zaznaczył abp Galbas. Polecił też lekturę listu papieża Franciszka o roli literatury w życiu Kościoła i osób wierzących.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które przestały chodzić do Kościoła?

2026-08-07 21:15

[ TEMATY ]

Kościół

dziecko

rodzice

UPJPII

Adobe Stock

Są zdania, które w rodzinie bolą bardziej niż kłótnia o pieniądze, wybór studiów czy decyzja o wyjeździe za granicę: nie chodzę już do kościoła”, „nie wierzę tak jak wy”, „Kościół mnie nie przekonuje”, „nie chcę o tym rozmawiać”….

Dla wierzących rodziców takie słowa nie są jedynie informacją o zmianie poglądów, ale dotykają one samego rdzenia religijnego życia: chrztu, modlitwy przy łóżku dziecka, pierwszej komunii, rodzinnych świat, niedzielnej eucharystii, pacierza, krzyża na ścianie czy też w końcu nadziei zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję