Reklama

Wielkopostne apostołowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na styku karnawału i Wielkiego Postu Kościół zwraca naszą uwagę na problem trzeźwości Polaków. W dniach 6-12 marca przypada bowiem 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem trzeźwości”.
Nie ma co się krygować: jesteśmy narodem lubiącym spożywać wszelkiego rodzaju napoje z domieszką procentów - wystarczy zobaczyć, jaką karierę w ostatnich kilkunastu latach na polskim runku napojów alkoholowych zrobiło piwo. Wszak dziś już żaden porządny grill, i nie tylko, nie obędzie się bez tego napoju (ach, ta siła reklam podprogowych, dających złudzenie, że alkohol pozwoli nam zapanować nad stresem, zagłuszy nasze lęki i niepokoje, wprowadzi nas w świat niczym nieograniczonej przyjemności, luzu i szczęśliwości).
Liczby są bezlitosne, jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej grupie krajów o największym spożyciu czystego alkoholu. I tak dorosły mieszkaniec naszego kraju wypija 13, 3 litra w ciągu roku. Światowa średnia to 6, 13 litra. Przekraczamy też średnią europejską, która wynosi 12, 2 czystego alkoholu na osobę powyżej 15. roku życia. Jeżeli chodzi o statystykę, 14% wypijanego alkoholu stanowi wino, 20% piwo, a aż 66% mocniejsze trunki. Spożycie alkoholu, które w naszym kraju niestety stale rośnie, uważa się też za jedną z ważniejszych przyczyn zgonów mężczyzn w grupie wiekowej 15-59 lat.
Problem alkoholowy bezpośrednio lub pośrednio dotyka każdego z nas, czy to w rodzinie, sąsiedztwie, czy na ulicy. A jego skutki to przemoc, bieda, maltretowanie żon i dzieci, nerwice, depresje, i wyliczać tak można by jeszcze długo, a w konsekwencji wykluczenie społeczne i zupełna degradacja osób, które stoczyły się na tzw. dno.
Najważniejsze, o czym często zapominamy, to w porę zauważyć ten problem, zareagować, kiedy to jeszcze jest możliwe, i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, których dotyka ten zgubny nałóg: żony, męża, przyjaciółki, sąsiada, a może samych siebie… Wspierać ich w walce z nałogiem z oddaniem i miłością, modlić się za nich, a także dawać świadectwo życia bez alkoholu. Byciu apostołem trzeźwości sprzyja podejmowanie wielkopostnych wyrzeczeń, które stoją przed nami wraz z nadejściem Środy Popielcowej. „Post nasz nie byłby doskonały, gdybyśmy nie wstrzymali się od napojów alkoholowych. Każdy z nas w duchu pokuty i przebłagania odmawiać sobie będzie nawet lżejszych trunków i w tym duchu będzie apostołował pośród swojego otoczenia” - pisał już Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. A że nic nie pociąga tak jak dobry przykład, świadectwo niepicia zacznijmy od siebie. Czekające nas 40 dni Wielkiego Postu to zarówno nasza, jak i innych - przez nasz przykład - szansa na nawrócenie i powrót w kochające ramiona Boga Ojca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologowie z KUL reagują na zarzuty w sprawie Chanuki

2025-12-19 17:14

[ TEMATY ]

KUL

teolog

chanukowa świeca

pixabay.com/

świace chanukowe

świace chanukowe

Chrześcijaństwo bez judaizmu nie istnieje, a współczesny antysemityzm nosi znamiona dawno potępionej herezji - piszą członkowie Koła Naukowego Teologów KUL w nowym stanowisku dotyczącym dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Autorzy dokumentu, powołując się na nauczanie Soboru Watykańskiego II, podkreślają, że dialog z Żydami nie jest opcją fakultatywną, lecz koniecznością dla duchowego zdrowia Kościoła. Poruszono także kwestie stosunku katolików do święta Chanuki oraz literatury talmudycznej, przestrzegając jednocześnie przed postawą „ciasnego symetryzmu” w relacjach międzyreligijnych.

- W odpowiedzi na list otwarty przeciwko rokrocznemu obchodzeniu żydowskiego święta Chanuki na KUL, jako teolodzy postanowiliśmy dokonać przypomnienia katolickiego nauczania i optyki na temat dialogu z judaizmem. Nie robimy tego w duchu kontrreformacyjnym czy konfrontacyjnym, ale po to, by w osobach niemających jakiejś pogłębionej wiedzy w tym temacie rozwiać wątpliwości, jak na to zagadnienie patrzy cały Kościół, z Żyjącym Piotrem na czele. Tak, by nikt nie wziął za nauczanie Kościoła pewnych osobistych wątpliwości czy uprzedzeń takiej, czy innej grupy osób. Jest to wyraz naszej misji kroczenia, jako teolodzy, ramię w ramię z Kościołem, w charakterze uczniów, a nie recenzentów - mówi KAI ks. dr Karol Godlewski z KUL.
CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikAdwentowy: patron dnia św. Dominik z Silos

[ TEMATY ]

adwent

św. Dominik

#NiezbędnikAdwentowy

wikipedia.org

Św. Dominik z Silos

Św. Dominik z Silos

Św. Dominik z Silos to bardzo ciekawa i inspirująca postać. Był hiszpańskim mnichem, benedyktynem, opatem i reformatorem zakonu. Na świat przyszedł około 1000 r. w okolicy hiszpańskich Pirenejów.

Jego rodzice pochodzili z podupadłej rodziny szlacheckiej . Jako młody chłopiec opiekował się stadem owiec, które należało do jego ojca. W 1038 r. wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Millan de la Cogolla w Logroño. Kiedy otrzymał święcenia kapłańskie, opuścił klasztor i zamieszkał jako pustelnik w grocie w górach Sierra de Cameros. Po powrocie został mistrzem nowicjatu. Około roku 1030 został przeorem w San Millan de Cogolla.. Opuścił i ten klasztor, wydawało mu się bowiem, że zakonnicy mają tu za wiele wygód. Udał się do klasztoru św. Sebastiana w Silos. Niedługo potem popadł w konflikt z królem Nawarry Garcią III i udał się do Kastylii, gdzie król Ferdynand I Wielki mianował go opatem klasztoru św. Sebastiana w Silos.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria #21 - Gotowe serce?

2025-12-20 18:14

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia 21. odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 21 - Gotowe serce? 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję