Reklama

20-lecie szkoły sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie

Miłością i Prawdą

Tak jak w 1918 r. u progu nowej Polski Zmartwychwstanki chciały dać społeczeństwu szkołę na miarę jego potrzeb i nadziei, tak i my dzisiaj pragniemy wychowywać dzieci w szkole katolickiej, w duchu umiłowania Boga, Ojczyzny i człowieka - mówi s. Agata Sidoruk - dyrektor szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstała 20 lat temu szkoła podstawowa oraz wyłonione w trakcie reformy oświaty gimnazjum Siostry Zmartwychwstanki prowadzą u stóp Jasnej Góry w al. NMP 58/60. Atutami szkoły są: wysoki poziom nauczania, wychowanie religijne i patriotyczne, bezpieczeństwo i kameralność - w każdym roczniku jest tylko jedna, a co trzy lata dwie klasy liczące nie więcej niż 25 uczniów. Do odzyskanego budynku, w którym do 1962 r. Siostry prowadziły średnią szkołę gospodarczą dla dziewcząt, dobudowano drugi budynek oraz nowoczesną salę gimnastyczną. Dziś szkoła ma status publicznej i jest dostępna dla wszystkich, którzy pragną kontynuować wychowanie dziecka w duchu wartości ewangelicznych. O przyjęciu dziecka do szkoły decyduje kolejność zapisów. Oczywiście, pierwszeństwo ma rodzeństwo uczniów już uczęszczających. - Chętnych mamy bardzo dużo - przyznaje Siostra Dyrektor - niestety, ze względów lokalowych nie możemy przyjąć większej liczby uczniów. Obecnie w szkole podstawowej uczy się 260 uczniów. Kadrę stanowią siostry zakonne i nauczyciele świeccy.

Zmartwychwstańska pedagogika

Reklama

Siostry na przestrzeni lat wypracowały własny, zmartwychwstański system wychowawczy, które wyraża się hasłem: „Miłością i Prawdą” - wyjaśnia Siostra Dyrektor. - Hasło to zawiera najważniejsze wartości, które chcemy przekazać naszym wychowankom. Miłość i Prawda to dwa filary, na których powinno opierać się życie każdego człowieka i chrześcijanina. Głoszenie prawdy o miłości Boga do każdego człowieka i odwzajemnionej naszej miłości do Boga staramy się realizować jako fundament w pracy wychowawczej, jako punkt wyjścia do oddziaływania indywidualnego i zbiorowego. Miłość to wartość, w której powinny wzrastać młode pokolenia, gdyż tylko ten, kto był i jest kochany, potrafi dojrzale kochać. Po zaznajomieniu wychowanków z prawdą o miłości Boga staramy się zwrócić ich uwagę na znajomość siebie. Prawda o sobie, czyli właściwie rozumiana pokora, pozwala człowiekowi dojrzale i krytycznie spojrzeć na siebie. Pedagogika zmartwychwstańska stawia za cel wszechstronny rozwój osobowości wychowanka, a więc jego rozwój duchowy, moralny, intelektualny, psychiczny, fizyczny. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko w atmosferze zaufania i szczerości, którą zawsze staramy się stwarzać w naszych szkołach - mówi Siostra Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atuty szkoły

Reklama

Siostry Zmartwychwstanki szczególny nacisk kładą na wychowanie młodych pokoleń na odpowiedzialnych chrześcijan i patriotów oraz wysoki poziom nauczania. - Realizujemy to poprzez wychowanie integralne, obejmujące całego człowieka, wszystkie jego sfery osobowości oraz aspekty życia - mówi s. Agata Sidoruk. - Bardzo istotne jest dla nas wychowanie religijne i moralne, a także patriotyczne. W procesie formacji sumienia młodych Polaków wykorzystywane są wszystkie sytuacje pedagogiczne. Służy temu świętowanie rocznic religijnych, narodowych oraz podtrzymywanie tradycji. Raz w tygodniu uczniowie gromadzą się na apelach, podczas Adwentu i Wielkiego Postu wspólnie przeżywają rekolekcje, w ciągu całego roku liturgicznego wspólnie uczestniczą we Mszy św.
Szkoła ma własny hymn i sztandar. Uczniowie noszą mundurki i tarcze. Na tarczy widnieje szarotka. - Symbol ten - wyjaśnia Siostra Dyrektor - kieruje „ku temu, co w górze”, ku słońcu, ku Bogu. Nieustannie mobilizując do wysiłku. Szarotka symbolizuje dążenie do pokonywania wszystkich trudności, tak, jak wysokogórski kwiat pokonuje nieurodzajną skalistą glebę. Jest symbolem wielkich i szczytnych ideałów, do których idzie się przez trud i poświęcenie. Patronkami szkół są siostry zmartwychwstanki, które swoim życiem ukazały wspaniały wzór wychowawcy i przyjaciela dzieci i młodzieży. Są to: Matka Zofia Szulc - patronka Szkoły Podstawowej i Siostra Barbara Żulińska - patronka Gimnazjum - dodaje Siostra Dyrektor.

Osiągnięcia uczniów

Od lat szkoła Sióstr Zmartwychwstanek słynie w Częstochowie ze znakomitych wyników osiąganych przez uczniów na sprawdzianie po VI klasie oraz egzaminach gimnazjalnych. Uczniowie szkoły biorą udział w różnego rodzaju konkursach: ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych oraz międzyszkolnych, a także zawodach sportowych, turniejach szachowych itp., zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. Świadczą o tym puchary i dyplomy znajdujące się w szkolnych gablotach i korytarzach. - Oczywiście nie jest to jedynie zasługą szkoły, ale wynikiem ciężkiej i systematycznej pracy uczniów oraz współpracy rodziców ze szkołą - dodaje s. Agata Sidoruk.

Zobowiązująca tradycja

Idea i misja naszej szkoły włącza się w nurt działalności apostolskiej naszego Zgromadzenia - wyjaśnia s. Agata Sidoruk. Szkoła była jedną z form realizacji charyzmatu, który do dzisiaj zachował tę samą istotę we wciąż nowych warunkach. Charyzmat służby społeczeństwu w jego drodze ku zmartwychwstaniu poprzez wychowanie młodego pokolenia, poprzez troskę kształtowania przyszłej rodziny to zadanie, które Bóg wyznaczył 121 lat temu naszym Założycielkom: bł. Celinie i Jadwidze Borzęckim. Zadanie, które podejmowały pokolenia Zmartwychwstanek w różnych sytuacjach politycznych, jest aktualne do dzisiaj. I my staramy się mu sprostać. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, widzę jeszcze większą potrzebę formacji duchowej zarówno uczniów, rodziców, jak też nauczycieli oraz ciągłą dbałość o wyposażenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt rekreacyjno-sportowy, a także plac zabaw i boisko szkolne. Chciałabym, abyśmy dołożyli jeszcze większych starań w odkrywaniu i kształtowaniu talentów i zdolności naszych wychowanków, stwarzając im jeszcze większe możliwości rozwoju - dodaje Siostra Dyrektor.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym był adwent dla Jana Pawła II?

2025-12-21 09:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

adwent

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Adwent był dla Jana Pawła II czasem szczególnym - nie tylko w sensie liturgicznym, ale także bardzo osobistym. Papież przeżywał go jako okres intensywnego przygotowania serca na spotkanie z Chrystusem, łącząc głęboką duchowość z prostymi, ascetycznymi gestami codzienności.

Wspomnienia jego najbliższych współpracowników, a także bogate nauczanie papieskie z lat pontyfikatu, ukazują Adwent jako czas czujności, modlitwy, nawrócenia i nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Nowy statut odnośnie prawa pracy w Watykanie

2025-12-21 11:04

[ TEMATY ]

Watykan

Stolica Apostolska

Leon XIV

Vatican Media

Na mocy reskryptu papież Leon XIV zatwierdził nowy statut Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej (ULSA), który wzmacnia prawną ochronę pracowników Stolicy Apostolskiej. Wśród zmian jest bardziej synodalny system pracy tej instytucji oraz nowe regulacje w kwestii rozwiązywania sporów. To wyraz troski Ojca Świętego o świat pracy oraz o stosowanie nauki społecznej Kościoła wewnątrz Stolicy Apostolskiej.

Szersza Rada, w której po raz pierwszy znalazła się także reprezentacja Sekretariatu Stanu, Wikariatu Rzymu, Funduszu Opieki Zdrowotnej (FAS) oraz Funduszu Emerytalnego oraz bardziej „synodalne” zaangażowanie różnych reprezentowanych instytucji - to niektóre z istotnych nowości wprowadzonych w nowym Statucie ULSA - organu powołanego do promowania i umacniania wspólnoty pracy Stolicy Apostolskiej - zatwierdzonym przez papieża Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał Pizzaballa w Gazie: Odbudujemy wszystko

2025-12-21 17:05

[ TEMATY ]

strefa gazy

Gaza

kard. Pizzaballa

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy przebywa z wizytą duszpasterską w parafii Świętej Rodziny w mieście Gaza. Jego obecność jest wyrazem pragnienia towarzyszenia wiernym w nadziei, solidarności i modlitwie.

Łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedza parafię Świętej Rodziny w Gazie. W te święta, podobnie jak w zeszłym roku, parafianie otrzymają wsparcie i wyrazy solidarności od kardynała. Łaciński patriarcha Jerozolimy przybył do Gazy na obchody Bożego Narodzenia w towarzystwie swojego wikariusza, prałata Williama Shomali, oraz niewielkiej delegacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję