Reklama

Dzień ze świętym Szarbelem

Już jutro – w sobotę 24 kwietnia – w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich przy ul. Rybnickiej 27 w Warszawie odbędzie się wyjątkowe spotkanie z niezwykłym świętym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególnym patronem tego dnia będzie bowiem św. Szarbel, żyjący w XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik. Został beatyfikowany 5 grudnia 1965 r. na zakończenie Soboru Watykańskiego II przez papieża Pawła VI, a kanonizowany 7 października 1977 r.

Tego dnia o godz. 18.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się nabożeństwo do św. Szarbela. - Tylko w tym dniu będą relikwie, olej i specjalny gość, który opowie nam o tym niezwykłym świętym - zaprasza ks. Paweł Paliga, wikariusz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Św. Szarbel zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia - 24 grudnia 1898 roku - tydzień po tym, jak doznał udaru mózgu w czasie odprawiania Eucharystii. Po jego pogrzebie doszło do niezwykłego zjawiska. Nad jego grobem pojawiła się niespotykana, jasna poświata, utrzymująca się przez wiele tygodni. Ten blask spowodował, że do grobu pustelnika zaczęły przychodzić każdej nocy rzesze wiernych i ciekawskich. Kiedy po kilku miesiącach zainteresowane wydarzeniami władze klasztoru dokonały ekshumacji ciała o. Szarbela, okazało się, że jest w doskonałym stanie. Ciało zachowało elastyczność i temperaturę organizmu osoby żyjącej. Wydzielało ciecz, którą świadkowie określali jako pot i krew. Po umyciu i przebraniu zwłoki zostały złożone w drewnianej trumnie i umieszczone w klasztornej kaplicy. Pomimo usunięcia wnętrzności i osuszenia, z ciała zmarłego dalej sączyła się substancja, która została uznana za relikwię.

W sobotę 24 kwietnia będzie również możliwość zapisania się na pielgrzymkę do Libanu, czyli ziemi życia i działania św. Szarbela. Będzie to doskonała okazja, aby zagłębić się w jego losy i poznać historię jego orędzia i cuda występujące po jego śmierci. - Pielgrzymka da możliwość, by poznać ten interesujący kraj oraz odwiedzić sanktuarium Matki Boskiej Libańskiej. Specjalnie opracowana trasa dostosowana została do możliwości wszystkich pielgrzymów, a podczas wyjazdu będzie czas nie tylko na wspólną modlitwę i zwiedzanie, ale również na plażowanie – zachęca ks. Paliga.

Liban to według legend miejsce, w którym Adam osiedlił się po wygnaniu z Raju. Wielokrotnie wspominany zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, Liban uznawany jest za serce Kościoła i ziemię świętą, na której nauczał Jezus. Nic zatem dziwnego, że przyciąga do siebie pielgrzymów z całego świata. To właśnie w Libanie można zwiedzić miasta o ponad tysiącletniej historii i poznać zabytki pamiętające czasy Jezusa. Kraj ten stwarza okazję, aby zanurzyć się w pięknych i orientalnych krajobrazach.

Reklama

W Libanie spotkać można libańskie cedry, które nazywane są Drzewami Pana Boga, a liczne wycieczki z całego świata podziwiają pozostałości po pięknych cedrowych lasach. Drzewo cedrowe symbolizuje siłę, szlachetność, piękno i długowieczność. Używano go do budowy najważniejszych budynków, jak chociażby świątyni jerozolimskiej.

Libańczycy uznają się za następców Fenicjan, którzy są wynalazcami wielu udogodnień i prekursorami praktycznych rozwiązań. Libańczycy są niezwykle otwartymi i serdecznymi ludźmi, a religia zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Na wielu rozdrożach znajdują się kapliczki z figurkami Matki Bożej oraz innych świętych. Kuchnia libańska jest uznawana za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych na świecie.

- Pielgrzymka do Libanu sprawi, że na nowo będzie można odkryć swoją wiarę i zanurzyć się w orientalnym klimacie libańskiej ziemi – podkreśla ks. Paliga. Pielgrzymka planowana jest w dniach 7 – 15 lipca 2021 r.

Współcześnie za wstawiennictwem św. Szarbela dzieją się liczne cudowne uzdrowienia i nawrócenia, liczone w dziesiątkach tysięcy. Mnich za życia mało znany, obecnie na całym świecie jest otaczany coraz większym kultem. Jego grób przyciąga wielu pielgrzymów, którzy dzięki wstawiennictwu maronickiego pustelnika odzyskują zdrowie duszy i ciała.

2019-04-23 12:07

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: dość wyzyskiwania Libanu i Bliskiego Wschodu dla korzyści obcych

"Dość wyzyskiwania Libanu i Bliskiego Wschodu dla korzyści obcych" - mówił w czwartek papież Franciszek podczas modlitwy ekumenicznej w dniu refleksji i modlitw w intencji tego kraju w bazylice Świętego Piotra. „Dość już korzyści nielicznych kosztem wielu" - dodał.

"Dość dominacji półprawd nad nadziejami ludzi!” - oświadczył papież na zakończenie modlitwy, w której uczestniczyli przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z Libanu, pogrążonego w ciężkim kryzysie politycznym i ekonomicznym, pogłębionym przez pandemię Covid-19.
CZYTAJ DALEJ

Patron na czas epidemii

Niedziela łódzka 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

bł. Rafał Chyliński

Archiwum

Bł. o. Rafale, wstawiaj się za nami

Bł. o. Rafale, wstawiaj się za nami

Kim jest bł. Rafał Chyliński, ubogi, pokorny franciszkanin, najdłużej posługujący w łódzkich Łagiewnikach (dziś dzielnica Łodzi), który zmarł 275 lat temu, a od 25 lat cieszy się chwałą błogosławionych?

"Dziadowski biskup” – niejednokrotnie słyszał o. Rafał od brata, gdy zaraz po posiłku biegł do kuchni, aby zabrać jeszcze ciepły przydział dla biednych, którzy gromadzili się przy furcie klasztornej.
CZYTAJ DALEJ

Bejrut: 150 tys. wiernych na Mszy św. pod przewodnictwem Leona XIV

2025-12-02 12:38

[ TEMATY ]

Bejrut

Leon XIV w Turcji i Libanie

150 tys. wiernych

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Do przezwyciężania podziałów, otwierania się na dialog i budowania społeczeństwo pokoju i sprawiedliwości wezwał papież Libańczyków 2 grudnia podczas Mszy św. na Bejrut Waterfront w Bejrucie. W Eucharystii wzięło udział ok. 150 tys. wiernych. Była ona ostatnim punktem programu trzydniowej wizyty Leona XIV w Libanie.

Witając Ojca Świętego patriarcha Antiochii obrządku grecko- melchickiego, Youssef Absi zaznaczył, że wierni z „krainy pokoju” odpowiadają na jego wezwanie do pokoju i witają go jako Następcę Piotra, który przybywa, by umocnić chrześcijan Bliskiego Wschodu. Podkreślił znaczenie Katolickich Kościołów Wschodnich oraz zaangażowanie papieża w budowanie jedności i nadziei w regionie dotkniętym niepokojem. Zauważył, że spotkania Ojca Świętego z chorymi, osobami konsekrowanymi, młodzieżą, przesiedleńcami i poranionymi stanowią znak jego troski i miłości. Hierarcha wyraził przekonanie, że to spotkanie wnosi radość i pokój w serca wiernych, będące obietnicą Pana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję