Reklama

Odpust w katedrze

Niedziela łódzka 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O budowanie w sobie postawy wrażliwości apelował 18 września bp Adam Lepa. Przewodniczył on uroczystościom odpustowym w łódzkiej katedrze.
Bp Adam Lepa podkreślał, że z wrażliwością człowieka nie jest dzisiaj dobrze. "Zjawisko znieczulicy daje o sobie często znać. Pewnymi sprawami społeczeństwo przestało się przejmować. Choćby kalectwem, biedą materialną, losem ludzi starych czy alkoholizmem - mówił Ksiądz Biskup. - Przechodzimy często obok tych spraw tak, jak od dawna przechodzimy obok napisów, które szpecą nasze miasto, jego obraz i jego piękno" - zauważał. Jego zdaniem, coraz więcej jest także ludzi obojętnych na przyszłość naszego narodu. "Świadczy o tym choćby niska frekwencja w wyborach. Są ludzie, którym jest wszystko jedno, kto w Polsce rządzi, kto dostaje się do Parlamentu, a kto odpada".
Według Księdza Biskupa, w niektórych kręgach dominują postawy roszczeniowe. "A więc nie to jest ważne, co ja mam dać innym, ale to, co ja mogę od nich dostać - mówił Hierarcha. - Tzw. drapieżny kapitalizm odwrażliwia człowieka - robi z niego egoistę, każe mu bogacić się nawet kosztem drugiego człowieka. A egoista to człowiek wyjątkowo niewrażliwy. Nawet ma czelność obśmiewać ludzi wrażliwych - podkreślał Ksiądz Biskup. - Wrażliwość jawi się zatem jako ważne zadanie do spełnienia" - apelował.
Kaznodzieja zauważył, że mimo wszystko świat z podziwem patrzy na ludzi wrażliwych, choćby na Matkę Teresę z Kalkuty, Jana Pawła II czy Marka Kotańskiego. "Takie przejawy wrażliwości budują nas i są żywą zachętą do ukształtowania w sobie tej wspaniałej postawy" - mówił bp Lepa. Według niego, wrażliwość staje się coraz bardziej niezbędna. "Tym bardziej, że wokół nas coraz więcej jest zobojętnienia, agresji, a nawet nienawiści. Ojciec Święty często mówi o obowiązku budowania cywilizacji miłości. Zobowiązuje nas, abyśmy wytrwale i konsekwentnie tę cywilizację budowali" - przypominał. Podkreślał jednak, że jeśli nie staniemy się najpierw ludźmi wrażliwymi, niewiele dokonamy w sprawie budowania cywilizacji miłości. Będzie to tylko jej karykatura.
Podczas odpustowej uroczystości w łódzkiej katedrze pw. św. Stanisława Kostki obecny był także abp Władysław Ziółek i bp Ireneusz Pękalski. W ramach odpustu zorganizowany został koncert organowy, a po wszystkich Mszach św. wierni mogli ucałować relikwie Patrona parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież będzie sprawował liturgię w pięciu rzymskich parafiach. Opublikowano kalendarz celebracji do Wielkiej Nocy

2026-02-03 13:54

[ TEMATY ]

kalendarium

Papież Leon XIV

Vatican Media

Ojciec Święty w lutym i w marcu odwiedzi pięć parafii diecezji rzymskiej - wynika z kalendarza ogłoszonego przez Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych na luty, marzec i kwiecień.

(luty-kwiecień 2026)
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: Strzelała do wizerunku Matki Bożej i Jezusa. Radna skazana!

2026-02-02 17:27

[ TEMATY ]

profanacja

Szwajcaria

znieważanie

zrzut ekranu Instagram

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2024 roku, gdy Ameti z pistoletu pneumatycznego zaczęła strzelać do reprodukcji XIV-wiecznego obrazu „Madonna z Dzieciątkiem i Archaniołem Michałem” autorstwa Tommaso del Mazza. Według ustaleń sprawczyni oddała strzały z odległości około 10 metrów, celując bezpośrednio w głowy wizerunków Maryi i Jezusa. Zdjęcia zniszczonego wizerunku, w tym zbliżenia otworów po kulach, wywołały natychmiastowe i powszechne oburzenie. Łącznie 31 osób złożyło zawiadomienia o przestępstwie. Zapadł w tej sprawie wyrok - została ukarana przez sąd grzywną w zawieszeniu za „naruszenie wolności wyznania i religii”.

Ameti, która jest urodzoną w Bośni muzułmanką (w wieku 3 lat przybyła w 1995 do Szwajcarii wraz z rodziną uchodźców), uważającą się obecnie za ateistkę, zamieściła zdjęcia zbezczeszczonego obrazu na Instagramie, podpisując je niemieckim słowem „abschalten”, czyli „wyłączyć; odłączyć”. Ale w kontekście strzelania do twarzy Maryi i Jezusa napis ten wielu odczytało jako symboliczny akt „wymazania” lub „eliminacji”.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

2026-02-03 15:17

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

BP KEP

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki zwołał posiedzenie RBN na 11 lutego - poinformował jego rzecznik Rafał Leśkiewicz. Omówione zostaną m.in. kwestia programu SAFE, zaproszenia do Rady Pokoju i działania państwa mające na celu wyjaśnienie „okoliczności wschodnich kontaktów” marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego - dodał.

„Prezydent RP Karol Nawrocki zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się 11 lutego (środa) o godzinie 14” - napisał rzecznik prezydenta na platformie X.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję