Reklama

Wiadomości

Wspomnienie św. Krzysztofa

10 przykazań dla kierowców

„Szanuj pieszych, nie bądź brawurowy w prędkości, nie zabijaj – bądź trzeźwy” – to niektóre z 10 przykazań kierowcy opracowanych przez Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska. Duszpasterze uwrażliwiają wiernych, że brawurowa jazda, siadanie za kółkiem po alkoholu czy łamanie przepisów drogowych też powinny być przedmiotem rachunku sumienia. 25 lipca przypada wspomnienie patrona kierowców św. Krzysztofa.

[ TEMATY ]

kierowca

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

79 mniej zabitych osób, 651 osób mniej rannych, ponad 10 tys. 450 mniej kolizji drogowych i o 632 wypadki mniej w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku – ten pozytywny wynik osiągnięto dzięki wprowadzeniu nowych przepisów drogowych, które zwracają większą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym – relacjonował mł. aspirant Mariusz Bazylak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KEP 20 lipca.

Duszpasterze z kolei przypominają, że łamanie przepisów drogowych stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia swojego i innych, dlatego powinno być przedmiotem rachunku sumienia. Podkreślają, że chrześcijanie często świadczą o swojej wierze naklejając rybkę na samochodzie, ale pięknym świadectwem wiary jest rozważna jazda i kultura na drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska stworzyło „Dekalog Kierowcy”, który brzmi:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze,

2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,

3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,

4. Szanuj pieszych,

5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,

6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,

Reklama

7. Nie bądź brawurowy w prędkości,

8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,

9. Pomagaj potrzebującym na drodze,

10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

MIVA Polska (Mission Vehicle Association) organizuje w tym roku po raz 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa w dniach 23-30 lipca. Polega on na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie jeden kilometr drogi. To wyraz podziękowania Opatrzności za szczęśliwą jazdę. Zebrane fundusze będą przeznaczone na środki transportu na misjach – nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.

2023-07-25 07:23

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice/ Kierowca autobusu miejskiego uratował 1,5-roczne dziecko

Kierowca autobusu miejskiego z Katowic wykorzystał umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowej, aby uratować podróżujące jego pojazdem z mamą 1,5-roczne dziecko. Współpracując z inną pasażerką wykonał masaż serca, a potem pilnował przytomności dziecka do przyjazdu ratowników.

Jak wynika z piątkowej informacji katowickiego samorządu, kierowca z 14-letnim stażem, pracujący w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach, w poniedziałek wykonywał kursy na zastępującej tramwaje linii T-20. Jadąc z Placu Wolności, po zatrzymaniu się na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

[ TEMATY ]

nowenna

św. Marta

Adobe Stock

Jezus i św. Marta

Jezus i św. Marta

Święta Marto, przyjaciółko Jezusa, kobieto wiary i ufności, patronko spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych, przychodzimy do Ciebie z naszymi troskami, lękami i cierpieniami. Ty doświadczyłaś bólu po śmierci brata Łazarza, a jednocześnie usłyszałaś z ust Chrystusa słowa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. Wstawiaj się za nami, abyśmy nawet w najciemniejszych chwilach nie tracili nadziei i ufali Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

2. Festiwal Biegowy w Laskowej już 1 sierpnia!

2026-07-21 09:05

[ TEMATY ]

Festiwal Biegowy

Jarosław Mierzwa/Mat.prasowy

Po niezwykle udanym debiucie, który na dobre zapisał się w kalendarzu biegaczy górskich, organizatorzy z przyjemnością zapraszają na drugą edycję Festiwalu Biegowego w Laskowej. Już 1 sierpnia 2026 roku malownicze tereny Beskidu Wyspowego znów zamienią się w scenerię wielkiego sportowego święta.

To wydarzenie stworzone z myślą o wszystkich, którzy kochają bieganie, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i chwile spędzone wśród wyjątkowych krajobrazów – niezależnie od poziomu zaawansowania czy wieku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję